ALTIN 411,42
DOLAR 7,5345
EURO 8,9835
BIST 1.542

1 Bitcoin Ne Kadar Sürede Üretilir?

21.06.2018
3.637
A+
A-

Kripto paralarının popülaritesinin hızla arttığı bu dönemde herkes Bitcoin ve diğer altcoinleri bir yatırım aracı olarak görmeye başladı. Bitcoin’in kısa sürede değerini kat be kat arttırması, haliyle insanların kafasında “bir günde ne kadar BTC üretebilirim” gibi soruların oluşmasına sebep oldu.

1 Bitcoin Ne Kadar Sürede Üretilir?

Bitcoin Üretimi

Bitcoin mining ile ilk defa ilgilenmeye başlayan kişiler ilk olarak günde ne kadarlık BTC üreteceklerini merak eder ve araştırırlar. Bir günde ne kadar Bitcoin üretilir sorusuna kesin bir cevap verilmesinin imkânı yok. Kimileri günde 25-30 BTC üretiyor kimileri 5 ayda 1 BTC üretiyor. Bu tamamen sizin yatırımınıza bağlı.

Bitcoin madenciliği yapmak için belli bir bilgi birikimine ihtiyacınız var. Tabi bunun yanında bilgi sahibi olmanızın yanında bilgisayarınızın donanımının çok üst seviye olması gerekiyor. İlk başlarda bilgisayarın işlemcisiyle yapılan Bitcoin madenciliği yerini daha iyi sonuç veren ekran kartlarına bıraktı. Böylelikle ekran kartınız ne kadar güçlüyse alacağınız performansta o kadar fazla olur.

İşlemci (CPU) Mining

Bitcoin, ilk zamanlarda bilgisayarların işlemcisinden yararlanarak madenciliği yapılıyordu. İşlemci ile yapılan madencilikte, bilgisayarın işlem gücünden yararlanarak işlem yaptırmak ve Bitcoin elde etmekti. İlerleyen zamanlarda Bitcoin hakkında daha fazla bilgi edinilmesi ile işlemci yerine çok daha performanslı olan ekran kartına(GPU) geçildi.

Ekran Kartı(GPU) Mining

Ekran kartları, Bitcoin üretimindeki matematik problemlerini çözmekte çok daha başarılıdır. Bu başarısının sebebi, floating point hesaplamalarında çok daha iyi sonuç almasıdır. İşlemci ve ekran kartı ile yapılan madenciliğe örnek vermek gerekirse; işlemcileri yavaş çalışan işçiler, ekran kartlarını ise çok daha hızlı çalışan işçilere benzetebiliriz. Bu yüzden daha fazla verim almak isteniyorsa ekran kartlarının gücünden yararlanılmalıdır.

Özetlemek gerekirse, artık günümüzde Bitcoin madenciliği yapmak zorlaştı. Ekran kartları da yerini ASIC denilen, sırf Bitcoin madenciliği için üretilen cihazlara bıraktı. ASIC; ekran kartlarına oranla çok daha verimlidir. Tıpkı ekran kartlarının işlemcilere karşı olan üstünlüğü gibi. Bir günde ne kadar Bitcoin üretilir sorusunun cevabı da ASIC’lerde gizli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.