ALTIN 420,36
DOLAR 7,7707
EURO 9,2238
BIST 1.530

A Tipi Yatırım Fonu Nedir?

08.06.2018
407
A+
A-

Taşıdıkları risk ve içerdikleri menkul kıymet açısından A tipi ve B tipi olmak üzere iki çeşit vardır. Peki, yatırım türleri olan fonlarda A tipi yatırım fonu nedir?

A Tipi Yatırım Fonu Nedir?

Yatırımcıların toplamış olduğu mevduatlar, sermaye piyasası araçlarında değerlendirilmek üzere bir fon havuzunda toplanır ve fon havuzunun profesyonel portföy yöneticileri tarafından yönetilmesi esasına dayanan yatırım aracına, yatırım fonu denir.

Tanım

Hisse senedi ağırlıklı olduğu yatırım fonuna A tipi yatırım fonu denir. Ülkemizde A tipi yatırım fonlarında, portföy değerinin en az yüzde 25’i Türk şirketlerine ait hisse senetleri olma zorunluluğu vardır. Hisse senetlerinin risk oranı yüksek olduğu için A tipi fonların risk ve getirisi de yüksek olmaktadır. Bu yüzden kar oranı da yüksek olabilmektedir.

Risk Almayı Sevenlere

Çevrenizde duyduğunuz ‘’borsa sayesinde bir gece de zengin oldu veya bir gece de iflas etti’’ cümlesinin sahipleri A tipi fon yatırımcılarıdır. Kısa vadede kar getirmesini ve risk almayı seven yatırımcıların tercihidir. A tipi yatırım fonu, risk almayı sevmeyen yatırımcıların uzak durması gereken bir yatırım türüdür.

A Tipi Fon Çeşitleri

A tipi yatırım fonlarının kendi içinde hisse fon, karma fon, değişken fon ve sektör fonlar olarak 4 çeşidi vardır.

Hisse Fon: %51’nin hisse senetlerinden oluştuğu A tipi fon türlerinin risk oranı en yüksek olan türüdür. Aynı zamanda A tipi fon türleri arasında kar oranı en yüksek olan fon türüdür.

Karma Fon: En az iki sermaye piyasa aracı bulunması ve her bir piyasa aracından %20 fon bulundurma özelliği olan fon türüdür. Döviz, hisse senedi, sabit getirili menkul kıymet gibi yatırım araçlarının bulunduğu A tipi fon türüdür.

Değişken Fon: Portföy içeriğine bağlı kalmadan ve yatırım aracının herhangi bir sınırı olmadan bağımsız bir şekilde kurulup yönetilen fon türüdür. En çok hazine bonosu ve hisse senedi bulundurulur.

Sektör Fonu: Belirli bir sektörde faaliyet gösteren şirketlerin portföylerinin en az %51’inin hisse senetlerinden oluşan A tipi fon türüdür. Fonun adı, satın alınan hisse senedinin sektörünün adı verilir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.