ALTIN 411,42
DOLAR 7,5345
EURO 8,9835
BIST 1.542

Araba İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileri?

12.10.2018
368
A+
A-

Bu noktada İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar bulunmaktadır. Herhangi bir gayrı menkul ya da araç rehin göstermek sureti ile banka kredisi alına bilmektedir.

Araba İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Herhangi bir geliri olmayan ya da bunu belgeleyemeyenler de kredi alabilmektedir. Bankaların kredi vermediklerinden dem vuran insanlar için artık bir çıkış yolu var. Bunun adına İpotek Karşılığında Kredi ya da İpotek İle Kredi Almak denilmektedir.

İpotek ile Kredi Ne Anlama Geliyor?

Amerika Birleşik Devletleri ve birçok Avrupa ülkesinde görülen bir uygulamadır. Genel manada ihtiyaca binaen verilen kredi olan “İhtiyaç Kredisi” kapsamında uygulanan işlemlerdendir. Kredi için müracaat edecek olan kişinin kanıt olarak ortaya sunacak bir belgesinin olmaması durumlarında bu kredi için başvurulabilir.

Ayrıca hane halkının gelirinin talep olunan kredi miktarından oldukça fazla olması durumlarında da bu kredi için başvuru şartları oluşmuş demektir. Başka bir konu da KKB Kredi notu seviyesidir. Bu notun seviyesi orta ya da düşük olması durumlarında bankalar İpotek Karşılığında Kredi ya da İpotek İle Kredi Almak adı altında verilen bu krediyi kullandırmaktadırlar. Müracaat için sahibinden ipotek göstermeleri talep edilmektedir. Banka böylece kendini güvene almış olacaktır. Ayrıca belirtmek gerekir ki her banka kendine has bazı uyguladığı şartlar ile hareket ettiği görülür.

Bankalar kredi için kefil talep eder. Kefilin de gelir durumuna göre değerlendirme olur. Kefil aramadan kredi verilebilmesi ile alakalı 2017 senesinde yapılan düzenleme ile artık sahip olunan araba rehin gösterilerek kredi alınabiliyor. Her türlü araç ile ekipmanın yanında hem iş makinelerine hem de elektronik haberleşme aletlerine de ipotek ile kredi verile biliyor.

Nelere İpotek Kredisi Verilir?

En başta konut yani gayrı menkullere verilmektedir. Hayvancılık ile uğraşanların hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvanlarına ipotek uygulandığı da olmaktadır. Bankaların izlediği politikaya göre değişen durumlardandır. Her türlü aracında İpotek Karşılığında Kredi ya da İpotek İle Kredi Almak diye adlandırılan bu krediyi almakta ipotek edildiği görülür. Buradan da anlaşılacağı üzere bankalar, hem taşınır hem de taşınmaz değerlerin üstünden “İhtiyaç Kredisi” vermek için ipotek ile kredi imkânı sunmaktadır. Bir bankanın uyguladığı şeye diğer bankanın uygulamaması da ayrı bir engel olarak duruyor. Bankaların farklı yaklaşımları olduğundan doğrudan irtibata geçmek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.