ALTIN 420,36
DOLAR 7,7707
EURO 9,2238
BIST 1.530

Arsa Kredisi Veren Bankalar

13.06.2018
415
A+
A-

Özellikle büyük şehirlerde hızla artan kentsel dönüşüm projeleri ile gündeme gelen arsa kredisi, bankaların 2018 yılında en çok talep gören kredi çeşitleri arasında yerini almış durumda.

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Faiz oranları ve vade süreleri baz alındığında ülkemizde bulunan 5 büyük bankanın sunduğu arsa kredisi, mevcut arsasını değerlendirmek isteyen yada yeni bir arsa almak isteyenler için büyük avantajlar sunuyor. Konut kredisi ise benzer özellikler taşıyan arsa kredisi, uzun vadeli yatırım yapmak isteyenlerin ilk tercihi haline gelmiş durumda. 60 ay gibi uzun bir vade seçeneği ile verilen bu kredi için çeşitli şartların yerine getirilmesi gerekiyor, bu şartlar arasında ise en önemlisi alınacak arsanın imarlı olmasıdır ayrıca bankaların aradığı bir diğer şartta seçilen arsanın belediye sınırları yer alması ve arsa hisselerinin tamamının satın alınmasıdır.

Vatandaşların sağlam yatırım olarak gördüğü gayrimenkul, popülaritesini hiç bir zaman kaybetmeyen ve sürekli değerini arttıran bir yatırım aracıdır. Bu krediye sahip olmak için yeni bir arsa almanıza gerek yok, size ait olan arsanızı düzenlemek, geliştirmek ve bakımını yapmak içinde kullanabilirsiniz. Bankalar arsa kredisi verirken genellikle alınacak arsaya ipotek koyduruyor ve ekspertiz değeri üzerinden kredi miktarını belirliyor, bu nedenle her bankanın kredi faiz oranı ve kredi limiti değişiklik gösterebiliyor.

Hangi Bankalar Arsa Kredisi Veriyor

İhtiyaç türü açısından sık tercih edilen bir kredi çeşidi olduğu için çoğu banka arsa kredisi vermekte ancak bunların arasında gerek faiz gerekse de vade oranı ile öne çıkan bankalar şunlar;

Ziraat Bankası Arsa Kredisi

Sadece imarlı olan arsalara 60 ay vadeli kredi imkanı sunan Ziraat Bankası, kredi limitinde ise ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi vermektedir. Ayrıca Ziraat Bankası arsa kredisi için satın alınacak arsaya ipotek uyguluyor.

İş Bankası Arsa Kredisi

Tüm İş Bankası şubelerinden başvuru yapabileceğiniz bu kredi türünde 60 ay vadeli arsa kredisi almanız mümkün. Kredi faiz oranı açısından diğer bankalara göre daha düşük olan İş Bankası tıpkı Ziraat gibi sadece imarlı arsalara bu krediyi vermektedir.

Şekerbank Arsa Kredisi

Tam 120 ay vade ile arsa kredisi veren Şekerbank ayrıca ekspertiz değerinin yarısına kadar kredi limiti sunmaktadır. Şekerbank ayrıca satın alınacak arsayı yada krediyi çekecek olan kişiye ait farklı bir gayrimenkulü ipotek etmektedir.

TEB Arsa Kredisi

Ekspertiz değerinin %60’lık kısmına kadar kredi verebilen TEB’den kredi almak için evi ipotek göstermeniz yeterli. TEB’de diğer bankalar gibi 60 ay vade imkânı sağlıyor.

Albaraka Arsa Kredisi

Diğer bankalara nazaran ekspertiz değerinin tamamına kredi veren Albaraka’nın farklı bir özelliği daha var. Albaraka arsa kredisinden yararlanabilmek için arsanın krediyi çekeceğiniz Albaraka şubesinin bulunduğu belediye sınırlarında yer alması gerekli.

Arsa Kredisi İçin Hangi Belgeler Gerekli?

– Nüfus cüzdanı fotokopisi
– Gelir belgesi
– Çalışan kişiler için maaş bordrosu, serbest çalışanlar için 3 yıllık bilanço ve vergi levhası
– Bankanın İpotek edeceği gayrimenkul tapu fotokopisi

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.