ALTIN 554,31
DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
BIST 1.480

Banka Hesabımda Bloke Var Mı Nasıl Öğrenebilirim

01.09.2018
15.248
A+
A-

İcra takibi ya da herhangi bir neden ile banka hesaplarına bloke yani kullanım engeli koyulabiliyor. Böyle bir durum ile karşılaşan ve banka hesabımda bloke var mı nasıl öğrenebilirim diyenlerin uygulayabileceği birkaç alternatif yol bulunuyor.

Banka Hesabımda Bloke Var Mı Nasıl Öğrenebilirim

Banka Hesabına Neden Bloke Oyulur?

Birçok nedenle banka hesaplarına bloke koyulabiliyor. Bu nedenlerin başta gelenleri ise eğer herhangi bir konuda nedeniyle kişi hakkında icra takibi başlatışmışsa, devam eden herhangi bir dava sonuca bağlanmışsa ve tazminata hükmedilmişse ya da devlet kurumlarına yapılması gereken ödemeler yapılmamışsa banka hesaplarına bloke koyulabilir. Bankalarda bunu yapabilir. Örneğin bir kredi ya da kredi kartı ödemesi zamanında yapılmamışsa bu ücretin tahsili için hesaptaki paraya bloke koyulabilir. Buna benzer birçok nedenden kaynaklı olarak hesaplara bloke koyulabiliyor.

Banka Hesabında Bloke Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Bunu öğrenmenin iki yolu bulunuyor. Birincisi internet şubesine giriş yaparak bakiye kontrolü yapılabilir. Eğer kullanılabilir bakiye hesaptaki mevcut bedelden düşük ise veya 0 olarak gözüküyorsa bu durumda hesaba bloke koyulmuş demektir. İkinci yol ise banka şubesine giderek sorgulama yapılabiliyor. Şubedeki müşteri temsilcisi de bu konuda gerekli bilgiye verebilir.

Bloke olduğu kesin anlaşıldıktan sonra nedenini öğrenmek içinde e-devlet hesabına giriş yapılabilir. Burada icra dosyası sorgulama seçeneği bulunuyor. Genellikle banka ile herhangi bir sorun yaşanmamışsa icraya düşen bir dosya nedeniyle bloka koyuluyor. Bunun nedeni anlaşıldıktan sonra bloke kaldırmak için gerekli işlemler en kısa sürede yapılmalıdır.

Banka Hesabından Bloke Nasıl Kaldırılır?

İcra takibine uğrayan bir kişinin banka hesabına bloke koyulduysa bu durumda bankanın bloke kaldırması mümkün değildir. Bunun için icra takibini başlatan avukat ile görüşülmelidir. İcraya neden olan konuda anlaşma sağlanıp hesaba uygulanan bloke avukat tarafından verilen dilekçe ile geri çekilebilir. Bu durumda hesabın blokesi de en geç bir iş günü içerisinde kaldırılır. İcra takibi çok hassas işlediği için herhangi bir hata olma ihtimali yoktur. Lakin çok düşük bir ihtimal de olsa böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman bankaya başvurulması gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. harun reşit erdoğan dedi ki:

    banka borçlarım varlık fonuna devir oldu.
    hesap açıp para yatırdığımda bu para varlık fonu tarafındn bloke olurmu? yurtdışına çıkış için hesap extresi göstermem gerekiyor.
    yardımınız için teşekkürler
    iyi çalışmalar.