ALTIN 411,42
DOLAR 7,5345
EURO 8,9835
BIST 1.542

Bitcoin Cüzdan Oluşturma

09.05.2018
393
A+
A-

Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini kullanabilmek ve transfer edebilmek için cüzdan olması gerekir. Bitcoin cüzdanı oluşturduğunuzda size özel anahtar ve adres verilir. Bu adres sizin ‘iban’ numaranız gibidir. Size para transferi yapmak isteyen kişiye bu adresi vererek, BTC göndermelerini sağlarsınız.

Bitcoin Cüzdan Oluşturma

Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini kullanabilmek ve transfer edebilmek için cüzdan olması gerekir. Bitcoin cüzdanı oluşturduğunuzda size özel anahtar ve adres verilir. Bu adres sizin ‘iban’ numaranız gibidir. Size para transferi yapmak isteyen kişiye bu adresi vererek, BTC göndermelerini sağlarsınız.

Cüzdan oluşturduktan sonra size verilen ‘özel anahtarı’ kimseye vermeyin. Bu sizin cüzdanınızın giriş şifresidir. Ayrıca bu özel anahtarı unutmamak için mutlaka size özel bir alan içerisinde not alın. Çünkü özel anahtarı kaybederseniz, cüzdanınıza sonsuza kadar erişimi kaybedersiniz ve bu işlemin geri dönüşü bulunmuyor.

Sıcak Bitcoin Cüzdanları

Bu cüzdan türü, internet bağlantısının olduğu cihazlarda saklanan cüzdanlardır. Sıcak cüzdanlarda, yüklü miktarlarda Bitcoin barındırılmaması önerilir. Hacklenme ya da bilgilerin çalınması en çok bu cüzdan türünde görülür. Fakat hız ve işlevsellik bakımından da en iyi cüzdanlardan biridir. Bu sebepten dolayı sıkça tercih edilirler. Sıcak Bitcoin cüzdanları, kendi arasında 3’e ayrılır;

  • Masaüstü Cüzdanları: Siber saldırılara en çok maruz kalan cüzdandır. Çünkü bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali çok yüksektir. Masaüstü cüzdan kullanmayı düşünüyorsanız, cüzdanı download edip, kurduktan sonra internet bağlantısını kesin. Bilgilerinizi girdikten sonra internet bağlantısını tekrar aktif edebilirsiniz.
  • Web Cüzdanları: Ufak miktarlar ve kısa vadeli işlemler için son derece uygun bir cüzdandır. Cüzdanı oluşturmak en fazla 1 dakikanızı alır.
  • Mobil Cüzdanlar: Mobil cüzdanlar, akıllı telefon ya da tabletlere indirilebilen cüzdan türüdür. Play Store ya da App Store’dan indirebilirsiniz. Mobil cüzdanın en büyük avantajı ‘QR’ kodu ile çok hızlı giriş yapabilmenizdir.

Soğuk Cüzdanları

En güvenilir ve en güvenlikli Bitcoin cüzdanıdır. Fakat sıcak cüzdanlar kadar işlevsel değil. Bu sebepten dolayı uzun vadeli bir yatırım planınız varsa veya elinizde büyük miktarda BTC bulunuyorsa, mutlaka soğuk cüzdanda saklamanız önerilir. Özel anahtarlarınız sanal ortamda depolanmayacağı için siber saldırı ihtimali yoktur. Soğuk cüzdanlarda kendi arasında 3’e ayrılır. Bunlar;

  • Kağıt Cüzdanlar: Kağıt cüzdan, güvenliği en iyi cüzdanlardır. Bitcoin kağıt cüzdan yaratma sitelerinden, cüzdanınızı oluşturabilirsiniz. Sıcak cüzdanlarda olduğu gibi yine size özel anahtar ve adres verilir. Bunların çıktısını alabileceğiniz gibi herhangi bir yere notta alabilirsiniz. Özel anahtarınız sanal ortamda saklanmayacağı için çok daha güvenliklidir.
  • Beyin Cüzdanları: Bu cüzdan türü de kâğıt cüzdanlarla aynı özelliklere sahiptir. Aralarındaki tek fark, özel anahtarınızı kâğıda not almak yerine aklınızda tutmanız gerekir.
  • Donanım Cüzdanları: Özel şirketler tarafından tasarlanan, ufak ve flash disklere benzer cihazlar içerisinde, cüzdan bilgileriniz saklanır. En büyük avantajı oldukça küçük olması ve sürekli olarak yanınızda taşıyabilir olmanızdır. Donanım cüzdanlarını kullanabilmek için internete bağlanmanız gerekir. Bu cüzdan tek dezavantajı, ücretli satılıyor olması.

Bitcoin Cüzdan Önerisi

Dilerseniz yukarıda belirttiğimiz cüzdan türlerinin birkaç tanesini aynı anda kullanabilirsiniz. Buradaki mantık şudur; güvenlik arttıkça işlevsellik düşüyor. Fakat ekstra güvenlik önlemleri alınabilir. Bunlar; şifre deyimi, iki adımlı doğrulama, sms doğrulaması, multi imza vb. yöntemlerdir. Böylece özel anahtarınız başkasının eline geçse bile herhangi bir işlem yapamaz.

Masaüstü cüzdanları ise bilgisayarların devamlı açık hedef olmasından dolayı tavsiye edilmiyor. Yukarıda tüm cüzdan türlerini açıkladık. En güvenilir Bitcoin cüzdanı, tamamen size bağlı bir durum. Doğru ve ekstra güvenlik yöntemlerini uyguladığınız takdirde, seçeceğiniz cüzdan türünün ‘işlevsellik’ haricinde pek bir farkı bulunmuyor.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.