ALTIN 420,36
DOLAR 7,7707
EURO 9,2238
BIST 1.530

Bitcoin Nedir Ne İşe Yarar

19.04.2018
665
A+
A-

Bitcoin, dijital ortamda oluşturulan ve üretimi yine dijital ortamda yapılan bir kripto para birimidir. Bitcoin ve diğer birçok kripto para birimi merkezsiz bir yapıya sahiptir. Yani herhangi kişi ya da kuruma bağlı değildir. Tamamen yapay zekâ teknolojisine sahiptir.

Bitcoin Nedir Ne İşe Yarar

Bitcoin, Türk lirası, Dolar ya da Euro gibi fiziki özellikler taşımaz. Dijital ortamda var olan Bitcoin, üretimi de yine aynı şekilde dijital ortamda ve mining (madencilik) ismi verilen bir yöntem ile yapılır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto rumuzlu, gerçek ismi bilinmeyen kişi veya kişiler tarafından oluşturuldu. 2009 yılında ise ilk defa piyasaya giren Bitcoin, ‘’Deep Web’’ isimli platformun para birimi olarak anıldı. Merkezsiz bir yapıya sahip olması ve düşük işlem ücretleri sebebiyle popülerliğini arttıran Bitcoin, asıl patlamasını 2017 yılında yaptı. 2017 yılının başlarında 1000 dolar değerine sahip iken, aralık ayına geldiğimizde yaklaşık 20 bin dolar değerine kadar çıkmıştı. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yıldızının parladığı bu dönemde, tüm dünyada hakkında yüz binlerce haber yapıldı.

Bitcoin’in Reel Para Birimlerinden Farkı Nedir?

Bitcoin, sanal para birimidir ve sanal ortamdan yapılan alışverişler, para ticaretleri vb. faaliyetler için kullanılmaktadır. Her ne kadar günümüzde kullanım alanları genişlemiş olsa bile önümüzdeki birkaç yıl içinde günlük yaşantımızda tam olarak kullanılabilir bir hale geleceği düşünülüyor.

Bitcoin, herhangi bir merkez bankasına bağlı değildir. Fiziki bir para olmadığından ötürü darphanelerde basılamaz. Bitcoin ağını, hiçbir kişi, kurum ya da kuruluş kontrol etmiyor. Bitcoin ile yapılan tüm işler anonimdir. Bu özellikleri yüzünden birçok ülke ve merkez bankasının baskısı altında kaldığı da oluyor.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

 • Bitcoin ağı üzerinde, birtakım matematik algoritmaları bulunur. Bu algoritmaların çözümü için bilgisayarların işlemci ve ekran kartı gücünden yararlanır.
 • Her algoritma bir bloktan oluşur. Blok için ödül 25 BTC’dir.
 • Ledger adında muhasebe defteri bulunur ve yapılan tüm işlemler bu defterde depolanır.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği (mining), sanal ortamda ve BTC üretimi için yapılan bir yöntemdir. Madencilik işlemini kısaca anlatacak olursak, bilgisayarların işlemci veya ekran kartı gücüyle yapılan işlemdir. Donanımlarınız ne kadar güçlü olursa, sonuca ulaşarak BTC üretmenizde bir o kadar hızlı olur.

Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan protokole göre, toplam çıkartılabilecek Bitcoin (BTC) üretimi 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Bitcoin madenciliği yaparken, küçük parçalar halinde de BTC çıkartılabilir. En küçük Bitcoin miktarı, 1 Bitcoin’in yüz milyonda biri kadardır. Ayrıca bu birime ise ‘Satoshi’ denir.

Bitcoin’in Özellikleri Nelerdir?

Ufak İşlem Ücretleri

Küresel para transferlerinizde, bankanız ya da aracı kurumlar çok ciddi işlem ücretleri çıkartabiliyor. Fakat Bitcoin ile yapacağınız işlemlerde özellikle de bankalarla kıyasladığımızda, çok cüzi işlem ücreti ödersiniz.

Hız

Bitcoin ağını kullanarak, dilediğiniz kişiye para gönderebilirsiniz. Bu işlemler ise ağ tarafından onaylandıktan sonra sadece birkaç dakika içerisinde alıcıya ulaşır.

Geri Ödemesiz

Bir kişiye BTC gönderdiğiniz zaman, alıcı iade etmediği zaman geri almanız imkansızdır.

Merkezsiz

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Bitcoin ağını kontrol eden hiçbir kişi ya da kuruluş yoktur. Öyle eşsiz bir şekilde tasarlanmıştır ki Bitcoin transferini işleyen ya da mining yapan her cihaz, Bitcoin ağının bir parçasını oluşturmaktadır. Sistemin bir kısmı çevrimdışı bile olsa, hiçbir aksaklık olmadan işlemlere devam eder. Ayrıca hiçbir otorite Bitcoin ağına müdahale edemediği için hesaplara bloke konulamaz, dondurulamaz. Mahkeme kararı olsa bile hesaplara erişim mümkün değildir.

Kurulumu Basit

Bankalarda hesap açmak için dakikalar boyunca sizi uğraştırır ve sayısız sayfaya imza attırır. Fakat Bitcoin hesabı açmak için hiçbir soruya maruz kalmazsınız ve tamamen ücretsiz bir işlemdir.

Şeffaflık

Bitcoin, blok zincir (Blockchain) ve akıllı sözleşmeler teknolojini kullanarak, ağ üzerinde yapılan bütün işlemleri kayıt eder. Tüm bu bilgiler Blockchain’de toplanır. Bitcoin hesabınız gizli değilse, hesabınızdaki bütün BTC’leri herkes görebilir.

Bitcoin Kullanmanın Avantajları

 • Taşıması Basit: Reel para birimlerini, üzerinizde taşımak riskli olduğu kadar belli bir tutarın üstünde de taşıyamazsınız. Fakat milyonlarca dolar değerinde Bitcoin’lerinizi, sadece ufak bir hafıza kartında bile taşıyabilirsiniz. Bunu diğer para birimleri ile yapmak imkansızdır.
 • İzi Sürülemez: Bitcoin’leriniz hiçbir şekilde takip edilemez ya da izi sürülemez. Böylece servetinizin ne kadar olduğunu ya da kaynağını kimse bilemez.
 • Enflasyon Riski Düşüktür: Enflasyonun oluşmasını sağlayan en büyük faktör, reel para birimlerine olan talep artışıdır. Bu talep artışı direkt olarak enflasyon oluşumuna neden olur. Bitcoin’de ise durum daha farklıdır. Bitcoin üretimi 21 milyon olarak belirlendiğinden dolayı, enflasyon riski düşüktür.
 • Çökme Riski Düşüktür: Bitcoin ağı, merkezsiz bir yapıya sahip olduğundan dolayı çökme riski yok denecek kadar azdır.
 • Güvenli, Basit ve Ucuz: Dijital ortamlarda PayPal ya da kredi kartı ile yapılan ödeme sistemlerinde, alıcı yaptığı ödemeyi geri çektiği zaman çok büyük sıkıntılarla karşılaşılabiliyordu. Bitcoin ile yapılan işlemlerde, geri çekme ya da iade gibi seçeneklerin olmamasından dolayı, para transferleri oldukça güvenli ve daha ucuzdur. Bitcoin ağı, P2P (peer to peer) yani kişiden kişiye olarak çalışır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Onur dedi ki:

  merhaba harika bir rehber olmuş. bitcoin ile ilgilenen insanlar için önemli bilgiler teşekkürler.

 2. esra dedi ki:

  bitcoin nedir hakkında gerçekten de çok açıklayıcı ve yararlı bir makale olmuş. Çok teşekkür ederim. 🙂