ALTIN 421,77
DOLAR 7,7620
EURO 9,2192
BIST 1.530

Bitcoin Neye Göre Kazandırır

21.07.2018
290
A+
A-

İlk kez 2008 yılında ortaya çıkan Bitcoin, herhangi bir ülkesi, bankası veya resmi bir kuruluşu bulunmayan, elektronik bir para birimidir. Son yılların popüler yatırım aracı olarak kullanılan Bitcoin’in, madeni ve kağıt para üzerine basımı bulunmamakta ve tamamen sanal para birimi olarak kullanılmaktadır.

Bitcoin Neye Göre Kazandırır

Bitcoin borsa, döviz ve altın gibi fiyat takibi yapılan yatırım aracı haline dönüşmüştür. Gün geçtikçe ilginin arttığı Bitcoin neye göre kazandırır?

Alım-Satım İşlemleri

Bitcoin almak ve satmak için çeşitli platformlar bulunmaktadır. Bu platformlara Bitcoin borsaları denir. Bu borsalar alıcı ve satıcı buluşturan platformlardır. Bitcoin borsaları alım-satım yapmaz ve fiyatları belirlemez. Komisyonların düşük olması ve alım-satım işlemlerinde makasın dar olmasından dolayı fiyatlar dinamiktir. Bunları inceleyip en uygun ve kullanışlı olanı tercih etmek Bitcoin yatırımcılarına kalmaktadır.

Fiyatı Belirleyen Faktörler

Birçok insanın aklında Bitcoin neye göre kazandırır sorusu vardır. Bitcoin fiyatını arz-talep oranı belirlemektedir. Ne kadar fazla insan Bitcoin satın almak isterse, fiyat artacaktır. Aksi durumda ise fiyat düşecektir. Bitcoin toplamda 21 milyon adet tasarlanmış ve bu sayıda sınırlandırılmıştır. Sınırlı sayıda olması fiyatların yükselmesinde etkili olmaktadır. Fiyatı belirleyen bir diğer faktör ise transferinin kolay olmasıdır. Bitcoine güvenin artması ile birlikte firma sayısı da artmaktadır.

Bu ilgi doğal olarak fiyatı yükseltmektedir. Son yıllarda bazı ülkelerin Bitcoini tanıması ile birlikte hukuki bir temel oluşmuş ve güven artmıştır. Küresel piyasa ekonomisi içerisinde ülkelerin para değerlerinin düşmesi veya yükselmesi birbirini etkilemektedir. Bitcoin bağımsız olduğu içi bu durumdan etkilenmemektedir. Bitcoin fiyatı iki kişi arasında satış işlemi ile gerçekleşmektedir. Bitcoin sahipleri piyasa fiyatlarının altında satış yaptıkları takdirde fiyatın aşağı düşmesine neden olmaktadır.

Ayrıca yüksek hacimli satış olduğunda da Bitcoin fiyatı düşmektedir. Güvenlik ile ilgili ortaya çıkan haberlerde Bitcoin yatırımcılarını tedirgin etmekte ve fiyat dalgalanmalarına sebep olmaktadır. Bitcoine ilişkin ortaya çıkan tüm olumlu ya da olumsuz gelişmelerin dikkatle izlenmesi, ortaya çıkan gelişmenin nereye varacağının iyice anlaşılması ve bunun ardından harekete geçilmesi en uygun tercih olacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.