ALTIN 1.075,06
DOLAR 18,6436
EURO 19,6614
BIST 4.846,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Çok Bulutlu

Borsa Nedir

18.04.2019
1.161
A+
A-

Borsa gelir düzenleyen ve kontrollü bir pazardır. Menkul, arz ve taleplerini yatırımcıların zıt beklentilerinin belirli bir noktada hisse senedi fiyatlarını belirlemek için karşılandığı mekandır.

Daha spesifik olarak, borsada her zaman bir hisse fiyatının düşeceğine inanan bazı yatırımcılar vardır. Ayrıca bazıları da farklı nedenlerle aynı payın fiyatının yükseleceğine inanırlar. Birincisi, sahip oldukları hisseleri satmaya çalışırken, hisse senedinin fiyatını aşağıya çekerken, ikincisi ise hisse senedinin fiyatını yukarı doğru itiyor ve bu şekilde, belirli bir zamanda arz ve talep dengesinin olduğu yerde bir fiyat oluşuyor.

Yatırımcı borsaya, biriktirdiği parayı banka mevduatı ve devlet tahvili gibi yatırımların teklif ettiğinden daha tatmin edici bir getiri elde etmek için harcadığı parayı koymanın alternatif bir şekli olarak görmektedir. Borsa nedir sorusu böylece yanıt bulmuştur.

Hisse Kazancı

Borsa aynı zamanda genel finansal sistemin bir parçasıdır ve bankalar gibi, yatırımcı tasarruflarından işletmelere para transfer etmek için araçlar ve hizmetler sunmaktadır, bu fonlarla yatırım planlarını uygulamaktadır. Borsa nedir sorusuna ek olarak geniş tabanlı kamu, borsa yoluyla iş dünyasında tasarruf sağlar ve şirketin büyüme yolunda elde ettiği olumlu getirileri bekler. Böylelikle hisse fiyatında ve temettü gelirlerinde bir artışa yol açar. Daha sonra tanıtılan şirketler sayesinde perakende yatırımcılar para toplayabilir. Sermaye artışı halka arz yoluyla ve daha sonra yeni artışlar yoluyla sunulur.

Hisse Kazancı

Hisselere Yatırım Yapmak ve Kazanç

Yatırım, uzun vadede kar amaçlı bir borsadan gerçek hisse senedi alımını ilgilendirir. Böyle bir yatırım genellikle karlar gerçekleşmeden önce birkaç yıl, bazı durumlarda on yıllarca devam eder. Hisselere sahip olduğunuzda, aynı zamanda temettü almaya hak kazanırsınız bir şirketin hissedarlara dağıttığı kar tutarıdır. Ancak, temettü kararları yalnızca şirketin yönetimi tarafından alındığından, bu paydaşların destekleyebileceği bir gelir akışı değildir. Bu yatırımcılar kısa vadeli dalgalanmalara karşı daha az hassastır, çünkü temel olarak uzun vadeli potansiyel karlara odaklanırlar. Reel hisselerin satın alınması işlem gerektirir ve genellikle komisyonları içerir. Dikkate alınması gereken bir diğer husus, borsa nedir? borsada işlem gören hisselerden elde edilen kazancın vergilendirmeye tabi olduğudur.

Hisse İşlemleri

Buna karşılık, hisse senedi kısa vadeli kar dalgalanmasını hedefleyen alım satımları içeren en yaygın alım satım türüdür. Yatırımdaki en büyük fark, hisselerin gerçekte fiili hisse senetlerini elinde tutmamasıdır. Yaptığınız şey, fiyatların yükselip yükselmediği konusunda hisse fiyatına göre tahmin etmek. Aşağıda, yatırımcıların payları kendilerine göre seçmelerinin ana nedenleri bellidir. İşlemler yatırımcıların hisse senetlerine sahip olmadan düşen fiyatlarda spekülasyon yapmalarını sağlar. Hisse satış yeteneği, esnek yatırım biçimleri olarak görülmesinin nedenidir.

Hisse Alım

Hisse senedi alırken birçok şirket bulunmaktadır. Bu şirketleri iyi araştırmalı ve getirisi yüksek firmaları bulmalısınız. Kaliteli güvenilir firmayı bulduğunuz zaman al butonuna tıklayarak satın alabilirsiniz. Bu yatırım kar amaçlı olup zararına da bazen satabilme durumu olur. Bu hisse senetleri güçlü sermayesi olan şirketlere yatırılırsa büyük kazançlar elde edilir. Borsada işlem gören firmalar zamanla çok aşağı fiyatlara düşebilir bu gibi durumlarda satmak ya da beklemek sizin elinizdedir.

Borsa işlemleri

Borsada işlem gören tahviller, hisse senetleri, ticari tahviller ve önleyici haklardır. Her gün en büyük işlem hacmi, hisse senedi alım satım işlemleriyle ilgilidir. Tüm işlem emirleri, borsa yönetim kurulu kararı ile belirlenen işlem saatleri içerisinde elektronik otomatik elektronik işlem sistemi üzerinden yapılmaktadır. Borsa ve bankaların listelendiği borsa üyelerinin terminalleri tarafından emirler BİST’e girilir. Toplantının ana aşamasının başlamasından önce ön seans a girilen tüm siparişler açılış fiyatının belirlenmesinde yer alır. Bir hisse için fiyat sınırlaması olan bir komut yoksa o zaman o hisse açılış fiyatı herhangi bir kurumsal işlem için uygun şekilde ayarlanmış olan önceki günün kapanış fiyatı ile aynıdır.

Maruz kalma değerini belirlemek için kullanılan ölçüt, esasen her menkul kıymet için arz ve talep arasındaki optimal denge noktasını belirleyen işlem hacminin maksimize edilmesidir. İşlemler sırasında siparişler, fiyat en pahalı satın alma siparişi, en düşük satış siparişi ile birleştirilir ve zaman temelinde birleştirilir.

Borsa İşlemleri

Borsadaki Takas İşlemleri

Merkez menkul emanetçi borsa menkul kıymet işlemleri, yani yerleşim tasfiyesi sorumlu merkezî kurumdur yükümlülükleri hisseleri ticaret yapılan partilerin, tahvil ve hak ve yönetimidir.

Borsa işlemlerinin tasfiyesi, işletmecilerini, yani borsa piyasası üyelerini içerirken, basit yatırımcılar katılmamaktadır. Her oturumun sonunda günlük işlemlerin Menkul Kıymetler Borsası tarafından elektronik olarak bilgilendirilir ve aynı gün üyeleri, o gün yaptıkları işlemlerle düzenler ve tasfiyelerini üstlenir. Daha sonra, işlem yoluyla borsa ve menkul kıymetler piyasası üyelerinden alınan bilgileri işler. Bilgiler, alım satım işlemleri için ayrı olarak, günün adı ile teminat kodu, karşı tarafın adı, teminatın fiyatı ve miktarı ile işlemlerin toplam değerini içeren işlemleri içerir.

Veriler harmanlandıktan ve mutabık kılındıktan sonra, nihai menkul kıymetler ve nakit ödeme beyanı yazdırılır. Sonuçlar daha sonra kesinleşirken, Borsa üyelerinin menkul kıymetlerini ve nakit yükümlülüklerini içeren nihai uzlaştırma bildirimi uzlaştırma gününde her üyeye teslim edilir. İlgili hesaplardan uygun miktarda transfer ve devredilebilir menkul kıymetler o gün yapılır.

İşyeri Açma Kredisi Örnek Yazı

yazı

İşyeri Açma Kredisi Örnek İçerik

Yazılım Rehberin

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.