ALTIN 971,89
DOLAR 18,4849
EURO 17,8857
BIST 3.260,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27 °C
Açık

Çiftçi Hibe Desteği Alıyor

29.09.2018
618
A+
A-

Resmi Gazetede yayımlanan Çiftçiye Hibe Desteği hakkında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı bilgi verdi. “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” adı altında sürdürülen proje kapsamında Çiftçiye Devlet Desteği süreceği ifade edildi.

Çiftçi Hibe Desteği Alıyor.Bakanlar Kurulunun almış olduğu kararda; genç çiftçiye destek mahiyetinde otuz bin Türk Lirası hibenin dağıtılması 2016 ila 2018 yıllarını kapsayacağı şeklindeydi. Bu senenin sonuna değin bu desteğin süreceği ifade edildi.

Çiftçi Hibe Desteği Alıyor

Bu Güne Kadar Gerçekleşen Rakam

Çiftçiye Hibe Desteği ya da Çiftçiye Devlet Desteği adı verilen bu uygulama 2016 senesinde başladı. 2017 senesi sonu itibarı ile takriben 933 milyon Türk Lirası bir hibenin kullandırıldığı açıklandı. Kullandırılan hibenin 723 milyon Türk Lirasının hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvancılık için oluşturulan projede kullandırıldığı açıklandı. Takriben 110 milyon Türk Lirası kadar bir meblağ ise arıcılık için kullanıldığı ifade edildi. Geriye kalan 100 milyon Türk Lirası tutarındaki meblağ da “Bitkisel Üretim Projesi” kapsamında kullandırıldığı belirtildi.

Büyük ya da küçükbaş hayvancılık için geçtiğimiz iki sene boyunca 17.698 genç çiftçi için 104099 adeti büyükbaş, 6404 gence de 240550 adet koyun ya da keçiden oluşan küçükbaş hayvanın teslim edildiği bildirildi.

Çiftçi Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

Bu proje kapsamındaki hibe desteğinden faydalanmak isteyen genç çiftçi adaylarında bazı şartlar aranacak. Resmi gazetede yayımlanan tebliğin yayımlanan tarihi itibarı ile on sekiz yaşına girmiş olma aranacak. Ayrıca gençlerin kırk bir yaşında da olmamaları gerekmektedir. Ücretli bir çalışan olmaları, hem gerçek hem de basit usullü vergi mükellefi olmaları şartı istenecek. Ayrıca bakanlık bünyesindeki bu tip hibe içerikli programlardan istifade etmemiş olanlar değerlendirilecek. Başvuru esnasında para alınmayacak.

2018 Senesi Programı

Resmi gazetede ilgili tebliğ yayımlandı. 2018 senesi içerisinde de program dâhilinde uygulama devam edecek. Bu sene takriben 16.750 gencin çiftçi olması için Çiftçiye Hibe Desteği ya da Çiftçiye Devlet Desteği adı altında destek verilecek. Geçmiş senelerde olduğu gibi bu sene de genç çiftçi adaylarına hayvanları TİGEM bünyesinde hem temin edilmesi hem de teslim edilmesi sağlanacak. Ayrıca proje kapsamında hem TİGEM hem Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği hem de Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği birbirleri ile irtibatlı ve uyumlu bir şekilde yürütecek.

Örnek Yazı

yazı

Örnek İçerik

Yazılım Rehberin

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. FEHMİ dedi ki:

    Merhabalar bu web sitesi vallaha çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım