ALTIN 412,55
DOLAR 7,4294
EURO 8,9820
BIST 1.471

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar

17.06.2018
579
A+
A-

Çiftçilerin nakit ihtiyacını karşılamak için bankalardan verilen kredi türüne çiftçi kredisi denir. Peki çiftçi kredisini hangi bankalar verir?

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar

Çiftçilik, ülkemizde en yaygın olarak gerçekleştirilen ve milyonlarca insanın geçim kaynaklarından birisidir. Yaşadığımız coğrafyanın avantajı ile pek çok tarım ürünü kolaylıkla yetişiyor olsa da daha fazla üretim ve çiftçilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için gerek devlet gerekse de özel bankalar bireysel krediler kapsamında çiftçilere özel kredi kampanyaları düzenlemektedir.

Bu kredi türü, çiftçileri teşvik etmeye yönelik olup esnek vadeli ve diğer ihtiyaç kredilerine nazaran daha düşük faiz ile verilmektedir. Ülkemizde Çiftçi Kayıt Sistemi üzerinde kayıtlı 2 milyonu aşkın çiftçi bulunuyor ve tarım alanlarını ekip biçmede kullanılan araçların bir çoğu bankalardan alınan çiftçi kredisi ile sağlanmaktadır. Tarımla uğraşanlar için gerçek anlamda oldukça yararlı olan çiftçi kredisine sahip olmak için ise bazı şartlar bulunmakta.

Bankaların daha fazla müşteri kazanması, özellikle çiftçiler gibi yılın belirli dönemlerinde kazanç sağlayan kişilere ulaşması için sunduğu çiftçi kredisinin en cazip noktası ise ödeme periyotlarındaki esnekliktir. Pek çok banka genellikle bu ödeme periyotlarını hasat zamanı gerçekleştirerek hem çiftçilere kolaylık sağlıyor hem de güvenilir müşteri kitlesine sahip oluyor. Başta Türkiye’nin en büyük devlet bankası olan Ziraat ve Vakıfbank olmak üzere Denizbank, TEB, ve Şekerbank sunduğu çiftçi kredisi ile çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Peki, en uygun faizli ve vadeli çiftçi kredisini hangi banka veriyor? İşte çiftçi kredisi veren bankaların faiz oranları ve diğer avantajları;

Çiftçiye Kredi Veren Bankalar

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalar uyguladığı kredi faiz oranları ile çiftçilerin en çok rağbet gösterdiği bankalar arasında yer alıyor. Arsa kredisi veren bankalar da ilginiz çekebilir.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi

Tarımın her alanı ile uğraşan genç girişimciler için özel olarak hazırlanan ve devlet destekli olarak verilen Ziraat Bankası çiftçi kredisine bankanın şubelerinden ulaşabilirsiniz. Bankanın bu kredisinden yararlanabilmek ve işlemlerinizin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için başvuru sırasında ÇKS belgesi*, nüfus cüzdanı ve teminat belgesini yanınızda bulundurmanızda yarar var.

Vakıfbank Çiftçi Kredisi

‘VakıfBank’tan Çiftçiye Tam Destek’ sloganı ile tarımla uğraşanların nakit ihtiyaçlarına hızlı ve etkili çözümler sunan Vakıfbank üzerinden çiftçi kredisi alın, ödemelerinizi hasat zamanı yapın üstelik tarım alanında kullanmak için alacağınız ekipmanlara daha uzun vadeli kredi çekebilirsiniz.

Denizbank Genç Çiftçi Kredisi

Tarım Bakanlığı tarafından hibe almaya hak kazanan girişimci ruhlu çiftçilere tam 84 aya varan vade ve sadece %1,29’dan başlayan faiz oranı ile çiftçi kredinizi Denizbank’tan çekin ödemeyi hasat döneminde gerçekleştirin. Bu kredinin 7 yıllık toplam sigorta bedeli ise 242 TL olarak belirlenmiştir.

TEB Çiftçi Kredisi

Tarımsal üretime meraklı ve yen başlayan çiftçilere özel olarak sunulan TEB’in çiftçi kredisi, işletmesini yeni açmış ve 1 yılı doldurmayan girişimcilere verilmektedir. 36 aya varan vade ve maksimum 50.000 TL kadar kredi imkânı sunan TEB esnek ödeme avantajı da sağlıyor.

Şekerbank Taksitli Tarım Kredisi

48 aya varan vade imkânı ve hasat dönemi ödeme fırsatından yararlanmak için ihtiyacınız olan kredi miktarını belirleyin ve en yakın Şekerbank şubesine gidin. Tarımın ve tarımcının her zaman yanında olan Şekerbank çiftçiye özel çözümler sunuyor.

Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır?

Bireysel ihtiyaç kredisi kapsamında yer alan çiftçi kredisine sahip olmak için ÇKS belgesine sahip olmalısınız bunun yanı sıra bankaların önem verdiği hususlardan birisi de kredi notudur ayrıca bankalar tarımın yapıldığı bölgenin tapu fotokopisini/aslını ve gerek gördüğünde kefil isteyebilir.

ÇKS Nedir?

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından çiftçilere verilen, tarımla uğraşan kişilerin yaptığı işin kontrolü, denetimi ve hangi alanda üretim yaptığını belgeleyen bir sistemdir. Bu sisteme kayıt olmayan kişilere çiftçi kredisi verilmemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Murat dedi ki:

    Çiftçi arkadaşlarım ziraat bankası ile görüşsünler. Çiftçi kredisi denilince akla gelen ilk banka ziraatdir. ÇKS belgenizi almanız işlemleri hızlandıracaktır bilginize.