ALTIN 1.068,81
DOLAR 18,6452
EURO 19,5817
BIST 4.744,43
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Çok Bulutlu

Damlama Sulama Kredisi ve Şartları

28.03.2022
227
A+
A-

Damlama Sulama Kredisi ve Şartları

Öncelikli olarak sulama suyunun çok kıt olduğu ülkelerde ortaya çıkan damla sulama sistemi, geleneksel sulama sisteminin neden olduğu su israfı, erozyon ve düşük verimlilik gibi nedenlerle dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Damlama sulama sistemi de denilen damla sulama sisteminde ekili arazilere özel boru sistemi yerleştirilir. Toprak üzerine ve bitki köklerine yakın kısımlara yerleştirilen borular ile bitkiler su damlacıkları ile sulanır. Bu sayede arazinin tamamı değil yalnızca sulanmak istenen ekinler sulanmış olur. Damla sulama sistemi sayesinde %50’ye yakın su tasarrufu sağlanırken, hava koşullarından bağımsız olarak (rüzgar hızı vs.) günün istenen bir vaktinde sulama yapılabilir.

Damlama sulama kredisi

Damlama sulama kredisi

Diğer taraftan ilaçlama ve gübreleme gibi işlemler de su vasıtasıyla yapıldığından hem gübre daha verimli kullanılmış olur hem de işgücü maliyetleri azalmış olur. Tüm bunlara ilave olarak damla sulama erozyona karşı etkin bir sulama yöntemi olduğu gibi ürünlerin olgunlaşmasına ve verimine katkıda bulunur, tüm arazi sulanıp gübrelenmediğinden yabani ot gelişimini engeller, çapalama maliyetlerini düşürür.

DAMLA SULAMA KREDİSİ NEDİR?
Diğer sulama yöntemlerine karşı pek çok avantajı olmasına karşın damla sulama sisteminin en büyük dezavantajı yüksek kurulum maliyetleridir. Bu nedenle zaman zaman devlet tarafından damla sulama sistemi kurulumları için proje bazlı hibeler verildiği gibi sürekli olarak da bankalar vasıtasıyla düşük faizli krediler kullandırılmaktadır. Modern Sulama kredisi vb. adlar altında kullandırılan bu kredi ile; tarla içinde damla sulama sistemi kurulmasına, bu sisteme otomasyon kazandırılmasına ve bu sisteme su sağlamak amaçlı kuyu açılması, elektrik tesisatı kurulması vs. yatırımlar finanse edilebilir.

Damla Sulama Kredisi Nasıl Alınır?
Ziraat Bankası ve Şekerbank tarafından verilen düşük faizli damla sulama kredisinden faydalanabilmek için ilgili bankaya başvuru yaparken gerekli belgeler şu şekildedir:
Gerçek kişiler için:
• Kimlik fotokopisi
• Tarımsal işletmeye dair tapu (arazi kiralık ise kira kontratı)
• Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Belgesi
• Son 3 yılın bilançosu (Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmeler için)
• İstenmesi halinde teminatlara ilişkin belgeler

Tüzel kişiler için:
• Ticaret sicil gazetesi kaydı
• İlgili oda kayıt belgesi
• Vergi levhası
• Tarımsal işletmeye dair tapu (arazi kiralık ise kira kontratı)
• Son 3 yılın bilanço ve gelir tablosu
• İstenmesi halinde teminatlara ilişkin belgeler

Yukarıda yazmış olduğumuz şartların sağlanması halinde damlama sulama kredisi başvurusu gerçekleştirebilir ve maddi kaynak sağlayabilirsiniz.

Site Haritası Nedir?

Çiftçilere verilen Krediler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.