ALTIN 421,77
DOLAR 7,7620
EURO 9,2192
BIST 1.530

Dünyanın En Değerli Para Birimi

11.05.2018
664
A+
A-

Ülkelerin kullanmış oldukları para birimlerinin dereceleri ile ekonomik vaziyetleri ya da ülkenin ucuz veya pahalı olmasının arasında aracısız bir ilişki yoktur. Dünyanın en değerli para birimi hakkında bilgi vermek faydalı olacaktır.

Dünyanın En Değerli Para Birimi

Kuveyt Dinarı

Dünyanın en değerli para birimi Kuveyt Dinarı’dır. Günümüzde 1 Kuveyt Dinarı yaklaşık olarak 13 Liraya eş durumdadır. Bu para biriminin bu kadar kıymetli olmasının sebebi yukarıda açıklanan gibi zengin ülke olmasından ötürü ya da petrol ihracat etmesinden daha çok, Kuveyt Dinarı fiyatının Kuveyt Merkez Bankası açısından belirlenmesinden kaynaklanmaktadır. Kuveyt Dinarı, Türk Lirası gibi alternatif kur rejimiyle serbest piyasa içerisinde fiyat hareketleri göstermez. Kuveyt Dinarı, bazı zamanlar yalnızca Amerikan Dolarına, bazı zamanlarda diğer Uluslararası para birimlerinden oluşmuş olan bir sepete eşitlenir ve bu sepetin değerlerine göre de hareket eder. Merkez Bankalarının belirlemiş olduğu fiyatlara göre günümüzde 1 Kuveyt Dinarı’nın değeri yaklaşık olarak 3.25 Amerikan Doları’na eş olduğunu söylemek mümkündür.

Bahreyn Dinarı

Dünyanın en pahalı para birimi arasında yer alan ikinci para birimi ise yine bir Körfez ülkesine aittir. Bu ülke Bahreyn’dir. 1 Bahreyn Dinarı yaklaşık olarak 10 TL’ye eşittir. Kuveyt Dinarı da Bahreyn Merkez Bankası bakımından Amerikan Doları’na sabit edilmiştir. 1 Bahreyn Dinarı yaklaşık olarak 2.65 Amerikan Doları’na ya da yaklaşık olarak 10 Suudi Riyali’ne eşit derecededir.

Umman Riyali

Dünyanın en pahalı para birimi arasında bulunan bir diğer para birimi yine Körfez ülkesine aittir. Bu para birimi ise Umman Riyali’dir. 1 Umman Riyali, yaklaşık olarak 9 TL’ye eş değerdir. Umman Riyali’nin fiyatı önceden bahsedilen Kuveyt Dinarı ve Bahreyn Dinarı gibi Merkez Bankası açısından belirlenmektedir. Umman Merkez Bankası uzun vakittir 1 Umman Riyali’ni 2.60 Amerikan Doları’na eşitlenmiş olarak belirlenmiştir.

Ürdün Dinarı ve Cayman Adaları Doları

Dünyanın en pahalı para birimi arasında yer alan para birimlerinden bir diğerleri Ürdün Dinarı ve Cayman Adaları Doları’dır. Orta Doğu ülkeleri arasında yer alan Ürdün’ün para birimi yaklaşık olarak 5 TL’lik değer eş olan Ürdün Dinarı dünyanın en pahalı para birimlerinden birisidir. Başka para birimleri gibi Ürdün Dinarı’da Amerikan Doları’na eşitlenmiştir. Günümüzde 1 Ürdün Dinarı yaklaşık olarak 1.40 Amerikan Dolarına eş değerdedir.

Dünyanın en pahalı beşinci para birimi arasında bulunan bir diğer para birimi ise Cayman Adaları Doları’dır. Neredeyse İngiliz Sterlini ile aynı piyasa kıymetine ehil olan Cayman Adaları Doları, dünyanın en kıymetli para birimlerinden bir tanesi olarak sayılmıştır. Cayman Adaları, Karayipler içerisinde bulunan ve Birleşik Krallık’a bağlı adalar topluluğu olarak tanımlanabilir. Pound’da, Avusturalya Doları’nda veya Kanada Doları’nda olduğu gibi, Cayman Adaları Doları üzerinde İngiltere Kraliçesi’nin görseli bulunmaktadır. Günümüzde 1 Cayman Adaları Doları, yaklaşık olarak 4.40 TL’ye eş değerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.