ALTIN 484,91
DOLAR 8,2364
EURO 10,0327
BIST 1.441

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

21.05.2018
592
A+
A-

Esnaf ihtiyacı olan maddi desteği kredi ile sağlamaktadır. Bu kredi işleminin gerçekleşmesi için gerekli evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar genellikle bir dosya ile hazırlanmaktadır. Bu dosyaların içerisinde esnaftan istenilen gereken evraklar bulunması gerekmektedir. Bu dosya esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar olarak nitelendirilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Ülkemizde 1951 yılında Esnaf ve Sanatkarlar kefalet Kooperatifleri Türk Ticaret Kanunun hükümleri ile kurulmuştur. Bu kooperatifler daha esnaf ve sanatlara mesleki faaliyetleri için gerekli olan krediyi sağlamak için veya bankadan istenen teminat mektubu almak üzere esnaf ve sanatkarlara kefil olmak için kurulmuştur. Esnaf ve sanatkarlar için önemli olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi çok fazla sayıya ulaşmıştır. Bu kooperatifler daha sonra TESKOMB adı altında birleşmişlerdir.

Esnaf Kefalet Kredisini Kimler Alabilir?

Bu krediden yararlanmak için öncelikli olarak Esnaf Kefaleti Kooperatifi’nin aracı olacağı sanatkar ve esnaf olunması, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi üyeliğinin olması, kara listede isminin bulunmaması ve Esnaf Kefalet Kredisinin faaliyet gösterdiği bölgede iş yapıyor olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan her esnaf ve sanatkar bağlı bulunduğu yerin Esnaf Kredi Kooperatifi’ne giderek dilekçe doldurarak başvuru yapabilir. Dilekçe ile yapılan başvuru daha sonra yönetim kurula gider.

Yönetim kurulunu evrakı inceler ve gerekli bankaya iletir. Gerekli araştırmaların olumlu sonuçlanmasından sonra krediyi talep eden kişiye finans sağlanır. Bu süreç 15 gün içeresin de sonuçlanır. Olumsuz olması halinde başvuruyu yapan kişiye gerekli bilgi verilir. Bu işlem sırasında dilekçe ile başvuru yapan kişinin yani esnafın geçmiş dönemde yaptığı ekonomik faaliyetleri incelenir ve talep ettiği miktarın verilmesi halinde doğacak yükümlülükleri yerine getirip getirmeyeceği konusunda araştırma yapılır. Bu karar belge ile Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi’ne bilgi verilir. Esnafın geçmiş dönemde yapmış olduğu ticari işlemler ve şirket ortakları ile ilgili ekonomik duruma göre inceleme yapılır. Kredi alacak esnaf için esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Dilekçe ile yapılan başvurudan sonra kefalet kredisi talep eden kişiden veya kuruluştan istenen belgeler eksiksiz bir şeklide hazırlanması gerekmektedir. Bu evraklar esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar şu şekildedir.

  • 2 adet vergi levhası fotokopisi
  • 2 adet ticaret odası üyelik belgesi fotokopisi
  • 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Esnaf Kefalet Kredisine daha önceden üye olmadı ise 2 adet son 6 aya ait vesikalık resim
  • 2 adet esnaf günlük tasdiknamesi
  • 2 adet ikametgah belgesi
  • 2 adet vergi dairesi mükellefiyet belgesi
  • 2 adet yılsonu bilançosu örneği ya da yıl içerisinde ciroyu gösteren farklı belge
  • Sigorta prim ödemelerini gösteren belge

Eğer ki krediye gösterilecek olan kefil esnaf ise onun içinde istenecek belge yıl sonu bilançosu ve günlük tasdikname, fotoğraf olacaktır. Bir memur kefil olacak ise maaş bordosu, nüfus cüzdanı, adına kesilmiş bir fatura olması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.