ALTIN 420,36
DOLAR 7,7707
EURO 9,2238
BIST 1.530

Ethereum Mining Nasıl Yapılır

04.08.2018
392
A+
A-

Ethereum madenciliği, blok zincirde bulunan blokların üretilmesini, doğrulama işlemlerini ve ağın güvenliğini sağlar. Bu madencilik ile Ether üretimi yapılır. Madencilik, Ethereum ağı için bir nevi yakıt görevi görmektedir.

Ethereum Mining Nasıl Yapılır

Blockchain’de bulunan akıllı sözleşmelere katılmak ya da bunları geliştirmek isteyen tüm kullanıcılar, Ether’e ihtiyaç duyar. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin tarafından Ether üretimi, enflasyonu engellemek için sınırlandırılmıştır. Buna göre, her sene maksimum 18 milyon Ether üretimi yapılabilir. Ethereum madenciliğinde üretim zorluğu, arza göre değişiklik gösterir.

Ethereum madenciliği, gayet basit bir işlemdir. Evinizde ya da iş yerinizde, çok rahat bir şekilde madencilik faaliyetleri yapabilirsiniz. Bunun için birazdan bahsedeceğimiz temel bilgileri öğrenmeniz yeterlidir.

Ethereum Mining’e Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Ethereum madenciliğinde en fazla gideriniz elektrik faturası olacaktır. Çünkü madencilik faaliyeti için çok fazla enerji gerekiyor. Ancak fatura ne kadar yüksek gelirse gelsin, uygulamaları doğru bir şekilde yapmış olduğunuzda daha fazla kazanacağınızdan emin olabilirsiniz. Kar-zarar hesabı yapmak için çevrimiçi hesap makinelerinden yararlanabilirsiniz.

Ülkemizde elektrik fiyatlandırması; vergi, kaçak elektrik kullanım bedeli, TRT payı vb. ücretlendirmelerden sonra aşağı yukarı 46 kuruş/kWh’dır. Mevcuttaki ya da almayı düşündüğünüz ekran kartının ‘hash’ oranına bakarak, kazanç hesaplaması yapabilirsiniz.

Ev ya da ofis bilgisayarları ile Ethereum madenciliği yapılır mı sorunuz için cevabımız ‘’kısmen’’ şeklinde olacaktır. Madencilik yapmayı düşündüğünüz bilgisayarınızın RAM’i minimum 2 GB olması gerekiyor. Şu an için işlemci gücü ile madencilik faaliyetleri sağlıklı bir şekilde yapılamıyor. Bitcoin ve Ethereum’un ilk çıktığı dönemlerde, bu kadar popüler olmadığından dolayı işlemci gücü ile madencilik yapılabiliyordu. Ancak özellikle 2017 yılından itibaren oldukça popüler olması ve on binlerce kişinin madenciliğe başlaması ile sistem otomatik olarak zorluk seviyesini arttırdı. Bu sebepten dolayı işlemci gücü artık yetersiz kalıyor. Şu an için en popüler ve sağlıklı yöntem, ekran kartı gücü ile yapılan madencilik faaliyetleridir. Bu şekilde yapılan madencilik işlemi, işlemci gücü ile yapılan sistemden 200 katı daha hızlıdır. Ekran kartları arasında ise AMD’ler en etkili olarak görülüyor. Ayrıca madencilik faaliyetlerine başlamadan önce bilgisayarınızda mutlaka 30 GB’lık boş alan bulunması gerekiyor.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Birinci Aşama

Ethereum madenciliğine başlamak için ilk yapmanız gereken ‘Geth’ isimli yazılımı indirmeniz gerek. Bu uygulama, Ethereum ağı ile iletişim kurmaya, yeni gelişmelerden haberdar etmeye ve kurulumunuzu koordine eder.

İkinci Aşama

Yüklediğiniz uygulamayı çalıştırabilmek için ‘komut istemi’ kısmını açmalısınız. Daha sonra ‘CMD’ yazdıktan sonra yönetici olarak çalıştırın. Ekranda beliren yere ’cd/’ yazdıktan sonra enter tuşuna basın.

Üçüncü Aşama

Uygulamayı yükledikten sonra şimdi sıra hesap oluşturmada… Tekrardan komut ekranına gelin ‘geth account new’ yazdıktan sonra enter tuşuna basın. Şimdi sizden parola oluşturmanızı isteyecek. Burada çok dikkatli olun. Şifrenizi unutmamak için kesinlikle bir yere not almalısınız. Tekrar tekrar kontrolden sonra şifrenizi yazıp, enter tuşuna basın.

Dördüncü Aşama

‘Geth’ çalışmaya başlamadan önce ağ ile iletişim kurmak zorundadır. Konsolu açtıktan sonra ‘geth-rpc’ yazıp entere basıyoruz. Böylece Ethereum ağına bağlanmış oluyoruz. Artık Ethereum, Blockchain’lerini download ederek, ağ ile senkronize olur. Bu işlemin süresi, sizin internet hızınız ile doğru orantılıdır.

Beşinci Aşama

Artık sona doğru yaklaşıyoruz. İşleme devam edebilmeniz için madencilik yazılımı gerekiyor. Sizlere ‘Ethminer’ programını öneririz. Bu iş için en uygun ve en popüler program Ethminer’dır.

Altıncı Aşama

Tekrardan konsol penceresi açıyoruz ve 2. aşamada yaptığımız tüm işlemleri tekrardan yapıyoruz. Konsol kısmına ‘cd prog’ yazdıktan sonra TAB tuşuna ve ardından entera basıyoruz.

Yedinci Aşama

Konsol ekranına ‘cd cpp’ yazıyoruz ardından TAB daha sonra ise entera basıyoruz.

Sekizinci Aşama

İlk olarak Blockchain senkronize ve indirme işlemlerinin bitip bitmediğini kontrol edin. Daha sonra ekran kartınızı, mining işleminde kullanabilmek için konsola ‘ethminer-G’ komutunu girin ve ardından entera tıklayın. Böylece 10 dakika içerisinde madencilik faaliyetine başlamış olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.