ALTIN 421,77
DOLAR 7,7620
EURO 9,2192
BIST 1.530

Ethereum Nedir?

08.07.2018
352
A+
A-

Ethereum, genel bir bakışla “altcoin” olarak görülse de aslında altcoinlere oranla içerisinde daha fazla yenilik barındıran bir dijital para birimidir. Akıllı sözleşme işlevine sahip, kaynak kodu açık olan, halka açık ve blok tabanlı dağıtılmış bir bilgi işlem platformu konumundadır.

Ethereum Nedir?

Ethereum, uluslararası işleyen bir ortak ağ kullanarak komut dosyalarını çalıştıran, merkezi olmayan bir Turing sanal makinesi ya da diğer bir deyişle Ethereum Sanal Makinesi aracılığıyla işleme geçer. Ethereum, hesaplar arası aktarılan ve gerçekleştirilen hesaplarla katılımcı düğümleri yaratmak için kullanılan “eter” isimli bir şifreleme simgesi de sağlıyor. Gas adında dahili işlem fiyatlandırma mekanizması ise, spam durumlarını azaltmak ve kaynakları ağ üzerinde özgülemek için kullanılıyor.

Bitcoin mantığından yola çıkılarak oluşturulan Ethereum’un, kendine özel bir yazım dili bulunuyor. Bu işletimsel sistem kullanılarak “merkezi olmayan” yazılımsal protokollerin geliştirilmesine olanak sağlanıyor. Böylece aynı merkezi işletim sistemi içerisinde ve tek bir blok üzerinden kabul edilen kontratlar kullanılarak binlerce altcoin yaratmak mümkün oluyor.

Ethereum temel olarak bitcoin ile aynı teknolojik yapıya sahip bulunuyor. Bitcoin’in daha da geliştirilmiş hali olarak görülüyor. Bitcoin tarzında merkezsiz hale getirilmiş, güvenli ve şifre içeren işlemleri mümkün hale getiren blok zincir teknolojisi ile geliştirilmiş oluyor.

Oldukça hızlı büyüyen bu sistem içerisinde Etr, 2015 yılı son aylarına gelindiğinde 0.42$ değerini gösterirken, 2017 yılının ilk aylarında 12$ değerine ulaşmış bulunuyor.

Bitcoin’den sonra gelen en yüksek toplam değere sahibi kripto para birimi olan Ethereum, 830$’a kadar yükselim gösteriyor.

Bitcoin İle Ethereum Arasındaki Farklar

Blok zinciri üretim süresi, transfer süreci ve madenciliği alanında farklar bulunuyor.

Ethereum madenciliği, diğer altcoinlerin ve Bitcoin’in tersine ASIC ve CPU madenciliğini kullanmıyor. GPU madenciliğini esas alıyor ve zorluk veren blokları çözmek konusunda GPU, yani ekran kartları daha etkili ve efektif olarak görülüyor. Ethereum madenciliği yapabilmek için güçlü bir ekran kartına ve Github üzerinden indirilebilen bazı ufak yazılımlara ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanı sıra “pool” yani “havuz” olarak isimlendirilen ve çözülen bloklar için hediye veren karlı sistemlere dahil olunabiliyor.

Ethereum Madenciliği Nasıl Çalışır?

Ethast algoritması ile çalışıyor. Madencilik ya da alım-satım yapılıyorken bir cüzdana sahip olunması gerekiyor. Bunu sağlayabilmek için internet üzerinden kolayca Ethereum cüzdanı edinilebiliyor.

Ethereum’u, Bitcoin’in işlem gördüğü çoğu piyasadan kolay bir şekilde satın almak mümkün.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.