ALTIN 485,73
DOLAR 8,5649
EURO 10,1000
BIST 1.423

Garanti Havale Limit Arttırma Nasıl Yapılır

26.01.2019
12.470
A+
A-

İşte Garanti Bankası’nda da uygulanan bu yönteme ilişkin sık sorulan Garanti havale limit arttırma nasıl yapılır sorusunun yanıtı…

Garanti Havale Limit Arttırma Nasıl Yapılır

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren internet bankacılığı platformları çoğu zaman kurtarıcı olabiliyor. Özellikle EFT ve havale gibi günlük yaşantımızda sıkça gerçekleştirdiğimiz bankacılık işlemlerini buradan yapabiliyor olmak hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor.

Bu platformlarda gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması bazı durumlarda dolandırıcılık işlemlerini de beraberinde getirebiliyor. Buna istinaden alınan güvenlik önlemlerinden biri de EFT ve havale işlemleri için belli bir sınır getirmek. Yani kullanıcı hesaplarından günlük, haftalık ya da aylık olarak en fazla ne kadar tutarda havale çıkacağına karar verebiliyor. Ancak bu işlem kısıtlaması da beraberinde limit artırma işleminin nasıl yapılacağını getiriyor. İşte Garanti Bankası’nda da uygulanan bu yönteme ilişkin sık sorulan Garanti havale limit arttırma nasıl yapılır sorusunun yanıtı.

Kısıtlama Kaldırmak, Kısıtlama Koymak Kadar Kolay Değildir

Öncelikle işlem kısıtlaması koymak son derece basit bir işlemdir. Kişi internet bankacılığı aracılığı ile havale limiti koyabilmektedir. Ancak bu işlem Garanti Cep platformundan değil, tarayıcıdan girilen Garanti internet bankacılığından yapılmaktadır. Bu platform üzerinden güvenlik sekmesine ulaşılarak günlük en fazla ne tutarda havale gerçekleştirileceği belirlenebilir. Örnek vermek gerekir ise kişi günlük havale limitini 100 TL olarak belirler ise, hesaplar 100 TL üzerinde çıkacak bir havale işlemine izin vermeyecektir. Dolayısıyla kişinin internet bankacılığı ele geçirildiğinde hesaplarında 100 TL’den daha fazla bir tutar alınamayacaktır. Ancak kısıtlamayı kaldırma işleminin kısıt getirme işleminden daha zor olduğu bilinmelidir. Çünkü kısıt kaldırma işlemi internet bankacılığından yapılmamaktadır.

Garanti Telefon Şubesi Aranmalıdır

Mantık çerçevesinde düşünüldüğü vakit, eğer kısıt internet bankacılığı üzerinden kaldırılabiliyor ya da işlem limiti artırılabiliyor olsaydı bu güvenlik kısıtlamasının bir manası kalmazdı. Çünkü internet bankacılığı kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildiğinde, bu kişiler kolaylıkla işlem kısıtlamasını yükseltebilir ve para transferini gerçekleştirebilirdi. Diğer tüm bankalardaki gibi Garanti Bankası’nda da bu kısıtlamasını kaldırmak için telefon şubesi aranmalıdır. Ayrıca telefon şubesinde kısıt kaldırma işlemleri için kullanılan telefon şubesi şifresi bulunmaktadır ve kısıt kaldırma işlemlerinde bu şifrenin tuşlanması istenmektedir. Eğer kişinin telefon şubesi şifresi yok ise öncelikle müşteri temsilcisi yardımı ile bu şifre oluşturulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.