ALTIN 971,89
DOLAR 18,4849
EURO 17,8857
BIST 3.260,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27 °C
Açık

Girişimci Kredisi

13.06.2019
870
A+
A-

Esnaf olmak isteyen, kendi işinin patronu olmak isteyen ve bütün bu işleri yerine getirmek içinde yeterli bir sermayesi olmayan kişilere devlet girişimci kredisi vermektedir.

Bu konuda kişileri ekonomik hayata kazandırabilmek içi birçok banka bu kredilerin verilmesini sağlayacaktır.

Girişimci Kredisi Nedir?

Girişimci kredisinden küçük ve orta büyüklükteki işletmeler faydalanmaktadır. Kişilerin belli şartları yerine getirmesi dahilinde bu kredileri alabilmek için ekstra bir duruma gereksinim bulunmamaktadır. Ayrıca girişimci kredisi veren birçok banka bulunmaktadır. Kişiler kendilerine en uygun olan seçenekleri değerlendirerek kredilere başvuru yapabilmektedir. Kişiler kendi projelerini geliştirebilmek için sermaye yetersizliği durumunda bu kredilere başvurmaktadırlar. Bu kredi türü her bankada farklı farklı isimlerle adlandırılmaktadır.

Girişimci Kredisini Kim Veriyor?

Girişimcilerin sermaye elde edebilmeleri için öncelikle belli şartları taşıması ve bu kredileri sağlayan bankalara müracaat etmesi gerekmektedir. Bu kredileri genelde devlet veya devlet payında hisseleri olan bankalar sağlamaktadır. Aynı zamanda kişilerin eğer iş noktasında bir projeleri varsa KOSGEB destekli kredilerde temin edebilmektedir. Ancak bunun için geçerli bir proje ve b projenin tüm detaylarının belirtilen bir dosya hazırlanması zorunludur. Bunun haricinde bankalar bu kadar kapsamlı bir ifade istememekte ve kişilere kısa şartlar dahilinde krediler sağlamaktadır. Girişimci kredisi veren bankalar hakkında bilgi verilmek gerekirse şu bankalar örnek olarak gösterilebilir:

Girişimci Kredisi Veren Bankalar

Girişimci Kredisi Veren Bankalar

 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası gibi devlet bankaları bu konu hakkında yeterli bilgilere sahiptir.

Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Krediyi almak isteyen kişiler öncelikle bu kredileri veren bankalara iş fikirleriyle beraber başvurmaları gerekmektedir. Kişilerin topluma faydalı olarak kaliteli bir proje ile başvurmasında bankalar muhtemelen projeyi reddetmeyecektir ve sizlere gereken miktarlarda kredi verecektir. Ayrıca banka kurduğu komisyon dahilinde kredi için sunmuş olduğunuz projeyi inceleyecek ve kredinize bir not verecektir. Bu not kapsamında da sizlere gereken kredi sağlanacaktır.

Banka kredi talebinize cevap verme süresi kendi prosedürleri gereğince değişiklik göstermektedir. Bireysel işlemde başvurduğunuz çalışma arkadaşları veya müşteri temsilcileri sizlere olumlu veya olumsuz olması durumunda geri dönüşler sağlayacaktır. Olumlu olması halinde kredi şartlarını konuşabilmeniz ve taksitlere karar vermeniz için bankaya uğramanız talep edilecektir.

Girişimci Kredisi Şartları Nelerdir

Girişimci Kredisi Şartları

Girişimcilik kredisi alabilmek için başvuran kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ancak genel itibariyle şartları açıklamak gerekirse:

 • Başvuran kişilerin esnaflar odasına veya sanat odalarından herhangi birisine aktif olarak kayıtlarının bulunması gereklidir.
 • Tüzel veya gerçek kişiliklerden herhangi birisine sahip olmalıdır.
 • Mesleki kuruluşlardan eğitim belgesi almış ve usta girişimci olmaları daha avantajlar sağlamaktadır.
 • Krediler genel olarak sadece 50 bin TL’ye kadar olmaktadır.
 • Patenti alınmış herhangi bir buluş icat veya yeni bir fikre sahip olması gerekmektedir.
 • Bütün bu şartların yanında kredi alabilmek için başvuran kişilerin eğitim seviyeleri arttıkça kredi şartları da iyileşmektedir.
 • Kişilerin girişimcilik ve yeni bir iş yeri açma konusunda cesur ve mucit bir yapıya sahip olması yerinde bir şart olacaktır.
 • Girişimcilik kredisi de kendi içerisinde belli alt kategorilere ayrılmaktadır. Kişilerin kendi kapasitelerine göre değişiklik gösterecektir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi alabilmek için başvuru yapacağınız bankalarla irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.

Girişimci Kredisi Faiz Oranları

Girişimcilik kredisi konusunda kişilerin merak ettikleri bir diğer konu ise bu başvurmuş oldukları krediler hakkında faiz oranları merak konusudur. Vadeler her ne kadar yüksek olursa olsun kredilerin aylık taksitleri eşit olarak belirlenmektedir. Ayrıca kredi alındıktan sonra 12 ay gibi bir süre ile ödemesiz olarak ve daha sonra iş yeri kuruluktan sonra ödeme imanlarıyla krediler verilmektedir.

Girişimci kredisi faiz oranları ise her yıl bankacılık denetleme kurulu tarafından belirlenen yıllık faiz oranları üzerinden değerlendirilmektedir. Bu oran 2019 yılı için yaklaşık olarak %1.89 oranında belirlenmiştir. Bu oran her yıl değişiklik göstermekte ve kişilerinde vadeleri oranında ödeyecekleri faiz oranları farklılık göstermektedir.

Diğer bankaların sağlamış olduğu kredilerin faiz oranlarına göre oldukça düşük oranlarda faizler belirlenmiş ve anaparaya yansıtılmaktadır. Bu oranlar minimum oranında belirlenmiştir. Oranların değişiklik göstermesi de mümkün olacaktır. Ayrıca bu oranlara bazı vergilerde dahil edilmektedir.

İşyeri Açma Kredisi Örnek Yazı

yazı

İşyeri Açma Kredisi Örnek İçerik

Yazılım Rehberin

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.