ALTIN 485,73
DOLAR 8,5649
EURO 10,1000
BIST 1.423

Havale Nasıl Yapılır?

21.07.2019
604
A+
A-

Bankalar arası para transferlerine havale denilir. Para transferi yapmak isteyen kişilerin aklına havale nasıl yapılır sorusu sıkça gelmektedir.

Havale Nasıl Yapılır?

Bankaların sunduğu hizmet seçenekleri arasında bulunan ve müşterilerin aynı banka içerisindeki farklı hesaplarına ya da bankanın başka şubelerindeki hesaplarına para göndermesi şeklinde gerçekleştirilen işlem havale nasıl yapılır sorusunun cevabıdır. Yapılan bu işleme kısaca havale denilmektedir. Havale işlemini gerçekleştirebilmek için ATM’den, mobil şubeden ve banka şubesinden işlem yapmak mümkündür.

ATM’den Havale Nasıl Yapılır?

Havale işleminin gerçekleştirildiği birkaç yoldan biri olan ATM’den havale yapma, kısa süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. ATM’den havale işlemini gerçekleştirmek için işlem yapılacak bankanın ATM’sinde para transferleri bölümüne giriş yapılması gerekir. Sonrasında bu bölümde görünen havale seçeneğini tuşlayarak, kendi hesabıma ya da başka hesaba havale kısmı yapılacak işleme göre seçilmelidir. Bu işlem sonrası öncelikli olarak TC kimlik numarası ve cep telefonu bilgileri girilmelidir.

Sonraki adımda ise havale yapılacak kişinin hesap numarası bilgilerinin tuşlaması yapılmalıdır. Yatırılacak para miktarı da girildikten sonra gerçekleştirmek istenilen havale ile alakalı tüm bilgiler ekranda özet şeklinde gösterilmektedir. Eğer ki yapılan işlemin tüm detayları doğru ise tamam seçeneği tuşlanarak para ATM ye yatırılır ve sonrasında cep telefonuna gelen şifre ATM’de bulunan ilgili bölüme girilerek havale yapma işlemi tamamlanır.

ATM'den Havale Nasıl Yapılır

Mobil Bankacılıkla Havale Nasıl Yapılır?

Mobil şubeden havale işlemini gerçekleştirmek için müşterilerin öncelikle bireysel parola ve müşteri numaraları ile mobil şubeye giriş yapması gerekir. Sonrasında para transferleri bölümünden havale kısmına gelinerek hesaplarım arası ya da başka hesaba havale seçeneği tercih edilmelidir. Gönderilecek hesap bilgileri girilmeden önce hangi hesaptan para gönderileceğinin seçimi yapılmalıdır. Sonrasında ise gönderim yapılacak hesabın IBAN ya da hesap numarası bilgileri ekrana girilmelidir. İleriki adımda ne kadarlık havale yapılacağı tutarının girişi de sağlandıktan sonra havalenin özet bilgileri ekrana yansımaktadır. İşlemde bir sıkıntı yok ise onay tuşuna basılarak havalenin hesaba geçmesi sağlanır.

Banka Gişesinden Havale Nasıl Yapılır?

Diğer işlemler yanı sıra banka şubelerinden de havale yapma imkanı bulunmaktadır. Müşteriler hesaplarının bulunduğu bankanın şubelerine giderek buradaki gişe yetkililerinden yardım almak suretiyle havale işlemlerini kısa sürede gerçekleştirebilmektedir. Gişe yetkilileri başvuru yapan müşterilerinin kimlik bilgilerini doğradıktan sonra, kendi hesaplarından göndermek istedikleri tutarı istedikleri hesaba havale olarak göndermektedir.

Mobil Bankacılık Havale İşlemi

Havalenin Avantajları ve İşlem Ücretleri

En sık kullanılan para transferi işlemlerinden olan havale, haftanın her günü ve her saati gerçekleştirilmesinden dolayı müşterilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Çünkü bazı para transferi işlemleri haftanın belli günleri ve belli saatler arasında gerçekleşmektedir. İşlemin gerçekleştirildiği saatte paranın istenilen hesaba geçiş yapması en büyük avantajlarındandır. Havale yapmak işlem ücreti açısından da fayda sağlamaktadır. Farklı para transferi işlemlerine nazaran havale işlem ücretleri oldukça düşük miktarlarla ifade edilmektedir.

Havale işlem ücretleri bankalar arası farklılık göstermektedir. Fakat bankalar çoğunlukla hesaplar arası para geçişlerinde bir komisyon ücreti almamaktadır. Alan bankalar ise çok ufak meblağları havale işleminin ücreti olarak yansıtmaktadır. Farklı hesaba para yatırma işlemi sağlandığında ise cüzi bir miktar para tutarı havale tutarının üzerine eklenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.