ALTIN 971,89
DOLAR 18,4849
EURO 17,8857
BIST 3.260,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27 °C
Açık

Hayvancılık Kredisi

08.08.2019
914
A+
A-

Köylerden büyükşehirlere olan yoğun göçün önüne geçmek ve hayvancılığı desteklemek için çeşitli girişimlerde bulunuluyor. Bu girişimler dâhilinde hayvan teşviki, hayvancılık kredisi gibi uygulamalar ile çiftçiye destek verilmektedir.

Hayvancılık Kredisi Nedir?

Devlet tarafından tarım ve hayvancılığa destek amaçlı birçok teşvik, faizsiz kredi ve hibe kredisi veriliyor. Hayvancılık Destekleme Bildirgesi ile tarımsal üretime destek için çiftçilere işletme kredisi kullandırılacağı duyuruldu.

Hayvancılık Kredisi Kim Veriyor?

Ziraat Bankası ve TKK (Tarım Kredi Kooperatifleri) 2019’dan Aralık 2020’ye kadar çiftçilere finansal anlamda destek vereceğini bildirdi. Hayvansal üretim yapan çiftçinin mali sıkıntılarını gidermek için verilen kredinin limitleri değişkenlik göstermektedir. Kredi başvuruları 2020 yılının son gününe kadar Ziraat Bankası şubelerine yapılabilecektir.

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi başvurusunun, gerekli evraklarla birlikte şahsen yapılması gerekiyor. Başvuru için gerekli evraklar;

 • C. kimlik fotokopisi
 • Tarımsal işletmeyi kanıtlar belge
 • Çitçi kayıt belgesi
 • Teminat belgeleri
 • Kredi risk raporu
 • Varsa gelir belgesi veya maaş bordrosu.

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır

Hayvancılık Kredisi Çeşitleri

 • Büyükbaş inek, manda, sığır besiciliği
 • Küçükbaş keçi koyun yetiştiriciliği
 • Arı ve arı ürünleri sektörü
 • Kanatlı tavuk, kaz, ördek, hindi ve kanatlı damızlık yetiştiriciliği
 • Su ürünleri sektörü

Hayvancılık Kredisi Alma Şartları

Etçi sütçü sığır yetiştiriciliği: Resmi Gazete’de yayımlandığı üzere en az 5 baş sığır veya manda bulunan bir sığır işletmesi kurulması gerekir. Mevcut işletme olması halinde sığır sayısının 5 baş ve daha üstüne çıkarmak gerekir. Kredi verilen sığır ırkları; angus, şarole, limuzin, Avrupai kırmızı sığırlar, jersey, holstein, montbeliard, simental ve kahverengi swistir.

Ayrıca, ahır yapılması ve yıpranmış ahır tadilatı için gerekli malzemelerin temini, güneş enerjisi kullanımı halinde alet temini, süt sağma makineleri ve süt soğutma ekipmanı, kredi kapsamına girmektedir.

Kredi ile alınacak sığırların Tarım Bakanlığı veri tabanına kayıtlı, damızlık belgesi olan ve en 3 yaşına girmiş olması gerekiyor.

Damızlık düve yetiştiriciliği: Kredi başvuru için işletmede 50 baş ve üzeri damızlık düve olması şarttır. Düvelerin yaşları 4-13 ay arasında olmalıdır.

Büyükbaş hayvancılık: Kredi başvurusu için işletmede, Bakanlık veri tabanına 3 ay kayıtlı en aza 10 baş hayvan olması gerekir. Hayvanların erkek ve yaşlarının 20’yi geçmemiş olması da şarttır. Yem ihtiyaçlarının temini konusunda teminat verenlerin başvuruları öncelik kapsamına alınmaktadır.

Küçükbaş hayvancılık: Kredi için en az 25 baş keçi ve 50 baş koyun olmalıdır. Hayvanların Tarım Bakanlığı veri kaydının ve sertifikalarının olması, dişi hayvanlar için 24 aylık, erkek hayvanlar için 3 aylık olması gerekir.

Arı ve arı ürünleri: Ziraat Bankası ve TKK, kredi desteğinden faydalanmak isteyen arıcılara en az 50 kovan şartı koşmaktadır. Arıların Arı Kayıt Sistemine kaydı olması da şarttır. Arıcılık için gereken her tür ihtiyaç (kovan, güneş enerjisi, bal süzme makineleri vb.) kredi kapsamına girmektedir.

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği: Kredi alımı için gerekli sayı; 10.000 etli piliç, 1000 kaz, ördek veya hindi, 2000 bıldırcın, 7500 tavuk, 50 devekuşu olarak belirlenmiştir

Kanatlı damızlık kredisi için 10.000 anaç yumurta tavuğu ve etlik piliç, 5000 damızlık hindi, 1000 anaç bıldırcın, kaz ve hindi, 100 devekuşu sayı şartı aranmaktadır.

Su ürünleri: Bu alanda kredi kullanabilmek için Tarım Bakanlığı’nın proje onayının alınması gerekir. Kredi, su ürünleri ekipman temini, kuluçka sitemlerinin kurulumu, ulaşım için tekne alımı alanlarında kullanılabilmektedir.

Hayvancılık Kredisi Alma Şartları Nelerdir

Hayvancılık Kredisi Güncel Faiz Oranları

100 bin TL’lik kredilerde %100 faiz indirimi sağlanan sığır yetiştiriciliğinde kredi üst limiti 12 milyon TL’dir.

Damızlık düve yetiştiriciliği için, yatırım döneminde %100, işletme dönemine geçişte %75 oranında faiz indirimi yapılmaktadır.

Büyükbaş için hem yatırım hem de işletme döneminde %50 faiz indirimi gerçekleşir. Kredi üst limit ise 5 milyon TL’dir.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yatırım dönemi faiz indirimi %100 iken, işletme dönemi faiz indirimi %75’tir. Kredi üst limit 5 milyon TL’dir.

Arıcılık sektöründe kredi üst limit 1 milyon 500 bin TL olmakla beraber, yatırım ve işletme dönemi faiz indirimi %50’dir.

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği %50 yatırım dönemi faiz indirimi, %25 işletme dönemi faiz indirimi uygulamaktadır. Kredi üst limit 3 milyon TL’dir.

Su ürünleri sektöründe, kredi üst limit 5 milyon TL ve 100 bine kadar olan kredi kullanımlarında faiz indirimi %100’dür.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, Vakıflar Bankası, QNB Finans Bank, HSCB, Şekerbank, Halkbank, TEB, Akbank üzerinden hayvancılık kredisi alınabilmektedir.

İşyeri Açma Kredisi Örnek Yazı

yazı

İşyeri Açma Kredisi Örnek İçerik

Yazılım Rehberin

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.