ALTIN 779,41
DOLAR 13,5513
EURO 15,1222
BIST 1.983,18

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

25.04.2018
605
A+
A-

Bankaların belli dönemlerde almış oldukları işletim ücretine hesap işletim ücreti denir. Hesap işletim ücreti bankaların müşterileri için yapmış olduğu masraflar için yılın belli dönemlerinde aldığı ücrete denir.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap İşletim Ücreti Almak Yasal Mı?

Hesap işletim ücreti ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBB) hesap ücretinin yasal olduğunu belirtmiştir. Aynı zamanda kredi kartı ücretlerinin yasal olduğunu belirtilmiştir. Tüketici Hakem Heyetleri ise bu ücretlerin yasal olmadığını belirtilmiştir ama bu konuda önemli olan TBB’nin kararıdır. Hesap işletim ücreti 2002 yılından sonra açılan banka hesaplarından hizmet alan vatandaşlarda geçerli olmaktadır. Hesap işletim ücreti 2002 yılından önceki hesaplar için geçerli değildir.

Hesap Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Hesap ücretleri her banka ve hesaplar arasında farklılık gösterir. Yani bir bankada hesap ücreti yıllık 80 TL olurken başka bir bankada bu ücret 90 TL olmaktadır. Bu ücretler bankalar tarafından belirlenmektedir. Bankaların kendi iç politikaları bu ücretleri belirlemede önemli rol oynamaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Hangi Dönemlerde Alınır?

Bu dönemler bankalar arası farklılık gösterir yani kimi bankalar 3 aylık süreler ile alırken bazı bankalar 6 aylık süreler ile alınır yani bu durum bankadan bankaya değişmektedir.

Hesap Ücreti Almayan Bankalar?

Pek çok bankanın şubesiz bankacılık uygulamaları bulunmaktadır ve bu uygulamalar sayesinde herhangi bir hesap ücreti ödemeden işlemler yapılabilir. Yine bu uygulamalar sayesinde herhangi bir ek ücret ödemeden havale ve EFT işlemleri gerçekleştirilebilir.

Hesap Ücreti Alınmayan Durumlar?

Hesap ücreti alınmaması durumu genel olarak bankaların maaşlarını bu hesaplardan alanlara, öğrencilerden ve yine aynı şekilde bu hesaplar üzerinden otomatik fatura ödeme talimatı veren, sigorta, bireysel emeklilik gibi işlemleri bu hesaplar üzerinden yapanlardan ve öğrencilerden hesap işletim ücreti genellikle talep edilmemektedir.

Hesap Ücreti İle İlgili Nasıl Bilgi Alınır?

Hesabınızın bulunduğu bankanın müşteri hizmetleri temsilcisiyle iletişime geçerek bilgi alınabilir. Yine aynı şekilde müşterisi olduğunuz bankaya giderek bilgi alabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Eğer hesap sözleşmesinde hesap işletim ücreti ile ilgili bir bilgi yer almamasına rağmen sizden hesap işletim ücreti alınırsa hakkınızı yasal yollar ile aramak en doğal hakkınızdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.