ALTIN 1.075,06
DOLAR 18,6436
EURO 19,6614
BIST 4.846,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Çok Bulutlu

Katılım Bankaları Caiz mi?

29.11.2019
1.529
A+
A-

Katılım Bankaları caiz mi sorusu son zamanlarda en çok merak edilen konuların başında gelir. Kağıt üzerinde İslami usullere uygun gözükse de uygulamada birtakım eksiklikleri de dikkatlerden kaçmıyor.

Katılım Bankaları Caiz mi?

Günümüzde sıkça tartışılan ve yapılan işlemlerin caiz olup olunmadığı konusunda fikir ayrılıkları yaşanan katılım bankaları ilk olarak 1940 yılında Mısır’da faizli bankacılığa alternatif olarak ortaya çıkmıştır. İlk ortaya çıkışı 1940 yılı olmasına karşın aktif olarak 1975 senesinde Cidde’de faaliyete geçmiştir. Ülkemizde ise 2005 yılından itibaren Katılım Banası statüsüne sahip bankalar aktif olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Türkiye’de katılım bankaları ‘özel finans kuruluşu’ lisansına sahiptir. Ülkemizde aktif olarak faaliyet 4 gösteren 4 katılım bankası var. Bunlarda biri olan Bank Asya’nın 2016 senesinde faaliyet izni kaldırıldı ve katılım bankası sayısı 3’e düştü. Bu bankalar Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Albaraka Türk’tür. 2013 senesinde de ilk kez kamu katılım bankacılığı kurulacağı açıklandı. 2015 ve 2016’da ise Ziraat ve Vakıf Katılım adıyla iki farklı kamu katılım bankası kuruldu. İslami temellere dayalı banka sayısı ülkemizde bir elin parmağını geçmiyor. Toplam bankaların içinde İslami temellere dayalı bankaların oranı %6 seviyesinde. Türkiye’de insanlar bankacılık işlemlerinin %94’ünü faizli bankalar aracılığıyla yapıyor.

Ülkemizde sıklıkla konuşulan konuların başında katılım bankalarının caiz olup olmadığı gelir. Ancak bilinen bir gerçek var ki o da katılım bankalarının faizli bankalara alternatif olarak çıkmasıdır. Katılım Bankaları, tamamıyla İslami bankacılığın temsilcisi olduğu yorumunu yapmak oldukça zor. Birçok açıdan Katılım Bankaları, İslami açıdan kusurludur.

Katılım Bankaları Caiz mi?

Katılım Bankaları Caiz Mi

Katılım Bankalarında Problemli Noktalar

Katılım Bankaları ülkemizde henüz yeni sayılabilecek bir olgunlukta. Bazı bilinmeyenlerin açıklanması ve kafalardaki soru işaretlerinin giderilmesi gerek. Katılım Bankalarındaki mevcut finansal ürünlerin yanında birtakım zorlamalar yer alıyor. Örneğin bir konut satın almak istediğiniz zaman konut kredisine başvuruyorsunuz. Ancak konut kredisinin yanında deprem sigortası ve bazı masraflar sizden tahsil ediliyor. Bunun yanında zorunlu hayat sigortası ile sizlere ayrıca masraf çıkarılabiliyor. Bu durum yalnızca konut kredileri için geçerli değil, diğer birçok finansal üründe de bu gibi zorlayıcı uygulamalar yer alıyor. Burada da şunun açıklaması yapılabilir. Katılım Bankaları tamamıyla İslami temellere sahip bir bankacılık değil. Çünkü bu Katılım Bankalarına hiçbir İslami kuruluş tarafından denetleme yapılmıyor. Denetleme yapacak mekanizmada Türkiye’de var. Adı da Diyanet İşleri Başkanlığı. Fakat böyle bir uygulama uygun görülmediği için Katılım Bankalarına denetleme yapılmıyor. Yakın zamanda da böyle bir denetlemeye geçilmesi pek mümkün görünmüyor.

Katılım Bankaları, İslami kuruluşlar tarafından denetlenmediği için bu bankalarda kendi aralarında istişare yapıyorlar. Bankalara bu konu hakkında danışıldığı zaman verilen cevaplar bu şekilde. Katılım Bankalarının caiz olup olmadığı konusuna tekrar değinecek olursak, birtakım yanlışların düzeltilmesi gerektiğini vurgulamamız gerek. Ancak o şekilde değerlendirmemiz mümkün olacaktır. Düzeltilmesi gereken hususlar ise şu şekildedir:

–           Konut alım ve satım işlemleri

–           Erken ya da geç yapılan ödemeler sonucunda farklılık gösteren rakamlar

–           Zorla insanlara sigorta yapmak ve hizmet sunmak

–           Dosya masrafı adı altında gerçekleşen tüm fuzuli kazançları kaldırmak.

En çok şikayet edilen başlıklar bu şekilde. Katılım Bankalarından alınacak olan konut finansmanının İslami usullere uygun olması için bazı konularında düzeltilmesi gerek. Kişi ilk olarak satın alacağı ev için ev sahibiyle pazarlığa oturmamalı ve söz vermemeli. Alıcının yapacağı ilk iş bankaya gitmek ve bankadan vekalet almak gerekir. Bu vekalet sözlü olarak da alınabilir. Bu durumda banka adına konut bakacaksınız ve pazarlığa oturacaksınız. Bu şekilde dilediğiniz ev için pazarlık yapabilir ve satın alabilirsiniz. Murabaha yöntemiyle ev almanız tavsiye edilir.

Önerilen Yazı

Yazı

Önerilen Site

Yazılım Rehberin

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.