ALTIN 421,77
DOLAR 7,7620
EURO 9,2192
BIST 1.530

Kredi Çekme Şartları

26.06.2018
316
A+
A-

Acil ihtiyaçlar ya da bir şeyler satın almak için kredi çekilmek istenildiğinde, bankaların başvuru yapan kişilerde aradıkları belirli kredi çekme şartları bulunmaktadır. Bankaların istediği şartları sağlayan kişiler istedikleri oranda kredi çekme konusunda sıkıntı yaşamamaktadır.

Kredi Çekme Şartları

Kredi Notu Seviyesi Yüksek Olmalı

Kredi notu bankaların onay sürecinde ihtiyaç duyduğu en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Kredi notunun seviyesi, başvuru yapan kişilerin bankalarla olan ilişkilerini ve yaptıkları ödemelerin ne kadar düzenli olduğunu göstermektedir. Notun seviyesi 1′ den başlamakta en iyi not olan 1900′ e kadar gitmektedir. 1′ den 700′ e kadar olan not en riskli, 700′ den 1100′ e kadar olan not orta riskli, 1100 ve 1500 arası az riskli, 1500 ile 1700 arası iyi, 1700 ve 1900 arası ise çok iyi olarak nitelendirilmektedir. Başvuru yabancı kişilerin kredi notu her banka tarafından, ayrı şekilde değerlendirilerek işlem yapılmaktadır.

Gelir Durumu Belgelendirilmeli

Kredi kullanmak için belgeli gelire sahip olmak gerekmektedir. Bankalar başvuru yapan kişilerden öncelikle aylık gelir düzeylerini belgeli şekilde ispat etmelerini istemektedir. Bankaların kredi çekme şartları arasında bulunan gelir belgesi kullanılmak istenilen kredinin miktarını belirlemektedir. Başvuru yapılan kredi miktarının aylık taksitlerinin ödenmesine yetecek düzeyde aylık gelire sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca kredi başvurusu yapan SGK’lıların en son iş yerlerinde 3 ay yada 6 ay arası çalışmış olması şartı aranmaktadır. Başvuru sahibi olan esnafların ise vergi levhalarında kâr seviyelerinin gözükmesi istenmektedir.

Bankasal Ürünlerin Ödemeleri Düzenli Yapılmalı

Bankalar kredi başvurusu yapanların ödeme performansına oldukça dikkat etmektedir. Bankasal ürünlerin aylık düzenli olarak ödenip ödenmediği hem kredi notuna yansımakta, hem de bankaların kredi onay sürecini doğrudan etkilemektedir. Bunun için kullanılan banka ürünlerinin zamanında ve aksatılmadan ödenmesi gerekmektedir. Banka ürünlerinin stabil şekilde ödenmediği durumlarda kredi çekme ihtimali oldukça azalmaktadır.

Yüksek Tutarlı Kredilerde Kefil Ve İpotek Verilmeli

Bazı kredi başvuruları standart ihtiyaç kredilerine göre daha yüksek tutarlarda olabilmektedir. Yüksek tutarlı kredi başvurusu yapan kişiler için kredi çekme şartları daha farklı hale gelebilmektedir. Kredi miktarı yükseldikçe bankalar başvuru yapan kişilerden gelir belgesinin yanında, ek gelir ibraz etmelerini isteyebilmektedir. Sahip olunan ev ya da araç gibi eşyalar bankalara ipotek olarak verilerek, daha yüksek tutarlı kredi çekme imkanına sahip olunmaktadır.

Kredi çekilip ödemeleri düzenli şekilde yapıldıktan sonra bankaya verilmiş olan taşınır ve taşınmaz mallar üzerindeki ipotek kolaylıkla kaldırılmaktadır. Yüksek tutarlı kredi almanın farklı bir yolu da bankalara kefil vermekten geçmektedir. Bankaya sunulan kefillerin sicilinin de düzgün olması durumunda bankalar gerekli olan kredi onayını vermektedir. Bankaya kefil verirken var ise eşlerinin de rızası olmalı ve kefiller ile beraber eşlerinde kredi sözleşmesine imza atması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.