ALTIN 421,77
DOLAR 7,7620
EURO 9,2192
BIST 1.530

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir

23.04.2018
477
A+
A-

Bankadan kredi çekmek için kesin olarak bordrolu sabit bir aylığınızın bulunmasına gerek bulunmaz. Önemli olan nokta sigortalı olarak geçen süredir. Bu nedenle de bankalardan istenen durum belli bir sürede sigortalı olarak çalışmaktır. Bu şart hangi kredi çekilecek olursa olsun hepsi için geçerli bir durumdur.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir

Kredi Çekmek İçin Ne Kadar Sigorta Priminin Olması Gerekir?

Çekilecek olan kredi hangi kredi olursa olsun banka tarafından istenen bazı belgeler bulunur. Bu belgelerden birisi de sigortalı olma durumudur. Eğer sigortalı değilseniz kredi çekmek mümkün olmaz. Sigortalı olmak için illaki bir yerde çalışıyor olmak gerekmez. Sadece bir yerde çalışıyor olarak görünmek yeterlidir. Sigortalı olarak çalışılması durumunda sigorta süresi bankalar tarafından dikkate alınır. Banka için dört ya da altı ay boyunca eksiksiz bir şekilde sigorta priminin ödenmiş olması gerekir. Bu süre bankalar için yeterli bir süre olur.

Kredi Çekmek İçin Şartlar Nelerdir?

Kredi çekmek için eğer dört ya da altı aylık sigortalı iseniz bankalardan kredi çekmek için gerekli olan ilk şart yerine getirildi demektir. Bankalar kişilere kredi vermeden önce bir araştırma yaparlar. Yapılan araştırma Findeks kredi notu üzerinden gerçekleştirilen bir araştırmadır. Kredi kartı ya da kredi ile ilgili veya senet ile ilgili bir borç bulunuyorsa bu durum sizin borcunuzu ödemediğiniz ve kredi notunuzun düşük çıkacağı anlamına gelir.

Bu durum karşısında kredi başvurusu onaylanmaz. Bankanın diğer bir şartı da gelirdir. Gelirinizin ne kadar olduğu önemli bir durumdur. Çünkü krediler aylık gelirin yüzde yetmişi oranında verilir. Bu durumların dışında bir de bankalar tarafından istenen belgeler bulunur.

Kredi Çekmek İçin İstenen Belgeler

Bankalardan kredi çekmek için farklı belgeler istenir. Ancak bu belgeler çekilecek olan kredinin türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin konut kredisi çekilecek ise banka tarafından kesin olarak istenen belge evin tapusu olacaktır. Araç için çekilecek kredide de sıfır bir araç alınacak ise aracın faturası istenir. Ancak ikinci el araç alınacak ise aracın ruhsatı istenir. İhtiyaç kredisi için istenilen belgeler ise genellikle gelir belgesidir. Eğer işiniz gereği gelir belgeniz yok ise bir önceki makalemiz olan gelir belgesiz kredi veren bankalar isimli yazımızı inceleyebilir, gelir belgesi olmadan nasıl kredi sahibi olunu bilgi sahibi olabilirsiniz.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.