ALTIN 779,41
DOLAR 13,5513
EURO 15,1222
BIST 1.983,18

Kredi Kartı ile Fatura Ödeme

10.02.2020
653
A+
A-

Çoğu alışveriş sitesinde alışveriş yapabilmek için kredi kartı gereklidir. En önemlisi de fatura ödeme işlemlerinin kredi kartı ile yapılabilir olduğudur. Günümüzde neredeyse tüm kurumların fatura ödemeleri kredi kartı üzerinden yapılabiliyor. Elektrik, su, doğalgaz, site aidatı, üniversite harçları, telefon faturaları, internet faturaları kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Kredi Kartı ile Fatura Ödeme

Kredi kartları günlük hayatta birçok alanda aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Nakit para taşıma zorunluluğu olmadan alışveriş yapma imkânı olmakla beraber, kart üzerinden taksitlendirme yapılarak ödeme kolaylığı da sağlanmaktadır. Bununla birlikte kredi kartının internet üzerinden kullanım alanı da oldukça geniştir.

Kredi Kartı Fatura Ödemeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Elektrik faturasında ödemelerinde, genellikle fatura üzerinde bulunan işletme kodu ve abone numarası girilmesi gerekir. Ancak elektrik dağıtım şirketlerine göre istenen bilgiler değişkenlik gösterebilir.

Doğalgaz faturası ödemeleri, fatura üzerinde bulunan abone numarası veya tesisat numarasının girilmesi ile yapılır. Yine bulunan bölgede tedarikçi firma şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

Su faturası ödemeleri, mukavele numarası, yani abone numarası üzerinden yapılır.

İnternet faturası ödemeleri, hesap numarası veya hizmet numarası girilerek yapılır.

Telefon fatura ödemeleri, abone numarası, yani ilgili telefon numarası girilerek yapılır.

Üniversite ödemeleri, üniversitenin anlaşmalı olduğu banka üzerinden yapılır. Anlaşmalı bankadan okul numarası veya TC. Kimlik numarası girilerek ödeme gerçekleştirilir.

Kredi Kartıyka Ev Faturası Ödeme

Kredi Kartı Fatura Ödemelerinde Ücret Kesimi Olur mu?

Fatura işlemlerinde, banka uygulamasına göre komisyon oranları değişiklik gösterir. Kredi kartına bağlı otomatik ödeme talimatı verilmesi halinde çoğunlukla faturalarda ücret kesimi yapılmaz. Kredi kartına bağlı otomatik ödeme talimatı verilmeyen durumlarda, fatura tutarının %1 veya %2’lik kısmı kadar komisyon ücreti kesilebilir.

Banka hesabı üzerinden yapılan ödemelerde faturalardan komisyon alınmamaktadır.

Fatura Ödemeleri Kredi Kartı İle Nasıl Yapılır?

Telefon faturası için; ilgili operatörün sitesine girilerek ana menüden “hesabım” seçeneği tıklanır. Açılan sayfada faturalarım bölümünden “fatura ödeme” seçeneği ile giriş yapılır. Ödenmemiş faturalar bölümünden ödenmek istenen fatura tercihi yapılır. Ödeme bilgileri kısmında kredi kartı numarası, CVV numarası ve son kullanım tarihi istenecektir. Bilgilerin girilmesi ve onaylanması ile fatura ödeme işlemi gerçekleşir.

GSM operatörleri, ayrıca müşterilerine hat veya fatura üzerinden telefon alma imkânı sunar. Bankalar bu işlemde kredi kartına taksit kolaylığı sağlamaktadır. Faturalı hat üzerinden alınan telefonun ödeme tutarı faturaya eklenir.

Elektrik, su, doğalgaz fatura ödemeleri için ilgili kurum sitesinden “ödemeler” sayfasına tıklanır. Fatura üzerinde bulunan abone numarası sisteme girilerek borç sorgulama yapılır. Ödenmemiş fatura tercihi yapılır. Ödeme detay kısmına kredi kartı bilgileri girilerek onay verilmesi halinde ödeme işlemi tamamlanmış olur.

Kartla Fatura Ödeme

Dekont Nasıl Alınır?

Fatura ödeme işlemi gerçekleştikten sonra gelen sayfada ödeme bilgileri yer alır. Tercihe bağlı olarak mail veya SMS yoluyla, dekont mesaj olarak gönderilir.

Otomatik Ödeme Talimatı

Kullanılan bankanın internet bankacılığı üzerinden, banka şubesine gidilerek veya çağrı merkezi aranarak istenen fatura için otomatik fatura ödeme talimatı verilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.