ALTIN 779,41
DOLAR 13,5513
EURO 15,1222
BIST 1.983,18

Kredi Kartı Nedir?

21.12.2020
370
A+
A-

Kredi kartı nedir diye soran kişiler için bu ürünleri basit olarak; bankaların ve kimi kuruluşların günlük satın alma işlemleri için ürettiği kartlar olarak tanımlayabiliriz.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı kullanımlarının özellikle yaşadığımız dönem içerisinde giderek arttığını biliyoruz. Her vatandaş kendine özel bir kredi kartı alarak alışverişleri bu şekilde yürütüyor. Herhangi bir banka üzerinden kredi kartı edinen kişiler, ödeme ve para çekme gibi işlemleri yerine getirebiliyor.

Kredi Kartı Ne İşe Yarar?

Kredi kartları, günlük kullanım içerisinde birçok farklı işleve sahiptir. ‘Kredi kartı nedir?‘ sorusunu merak eden kişiler için bu işlevlerden bahsedilebilir. Öncelikle bankalar üzerinden satın alacağınız kredi kartları, anlaşmalı olan tüm noktalarda alışveriş yapmanızı sağlar. Alışveriş merkezleri, marketler, benzin istasyonları ve daha birçok mekanda bu kartlarla alışveriş yapabilmek mümkündür. 

Bunun yanı sıra kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasına bağlı olarak bu kartlarla nakit para çekme fırsatı da getirilmiştir. Nakit paraya sıkıştığınız zaman bankamatiklerden üzerinden kredi kartlarıyla nakit para çekebilirsiniz. Özellikle son yıllarda online alışverişlerin de son derece popüler olduğunu biliyoruz. İnternet üzerinden herhangi bir ürünü satın almak isteyen kişiler, kredi kart numaralarını vererek online alışveriş gerçekleştirebiliyor.

Kredi Kartının Yararları Nelerdir?

Bilinçli bir kullanım olduğu sürece kredi kartları günlük yaşam içerisinde finansal olarak birçok faydayı içinde barındırır. Öncelikle kredi kartları her zaman için anlık nakit ihtiyaçlarını gideren ürünler olarak bilinir. Nakit sıkıntısı çektiğiniz her durumda, kredi kartları sizler için çözüm yolu oluşturur. Kredi kartlarının ödeme günlerini maaş dönemlerine denk getirdiğiniz zaman, maaşınızla doğru orantılı olacak şekilde bütün harcamaları yapabilirsiniz. 

Böylece günlük hayat içerisindeki tüm anlık nakit ihtiyaçlarını başarılı şekilde karşılamış olursunuz. Bununla beraber nakit paraların ya da hesap kartlarının işlevsiz olduğu noktalarda da kredi kartlarının büyük faydası olacaktır. Özellikle online alışveriş yaparken nakit paralar tamamen işlevsiz olurken, kredi kartı kullanımı gerekmektedir. Bu tip durumlarda kredi kartlarını kullanarak dilediğiniz tüm ürünü satın alabilirsiniz.

Kredi Kartının Zararları Nelerdir?

Bankalardan alacağınız kredi kartları, doğru ve bilinçli şekilde kullanılmadığı zaman ciddi zararlar ortaya çıkarabiliyor. Özellikle son yıllarda kredi kartı borçları nedeniyle mahkemelik olan ve haciz gören kişilerin sayısının giderek arttığını da biliyoruz. Kredi kartlarıyla gereğinden fazla ihtiyaç dışı alışveriş yapıldığı zaman, belirli bir borç birikecektir. Biriken bu borçlar, geliriniz ile doğru orantılı olmadığı zaman bankalarla aranızda sorunlar oluşacaktır. Bankalara olan bu borçları ödemediğiniz zaman hakkınızda yasal takip başlatılır ve üzerinize olan mülkler üzerinde haciz başlatılır. Bu bakımdan hiçbir zaman için gelir durumunuzu aşan limitlerle kredi kartı kullanmamanız gerekiyor. Alınan kredi kartlarını her zaman için ihtiyaç alanlarında kullanmak ve lüks harcamaları olabildiğince kısmak gerekiyor.

Kredi Kartı Hangi Ülkelerde Geçer?

Ülkemizde kullanılan bütün kredi kartları; VISA, MasterCard ve Maestro uyumlu kartlardır. Söz konusu kartların alt yapı sistemleri, uluslararası olarak geçerliliği olan bir sistemdir. ‘Kredi kartı nedir?‘ diye soran kişiler için bu kartların tamamen yurt dışında da işlevsel olduğunu net şekilde söyleyebiliriz. Bu bakımdan alacağınız kredi kartlarını yurt dışındaki bütün ülkelerde kullanabilir ve nakit ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. İlk defa satın alınan kredi kartları genel olarak yurt dışı alışverişlerine kapalı konumda olacaktır. Kartınızın yurt dışı alışverişlerine açık olup olmadığını öğrenmek için çağrı merkezlerini arayıp bilgi alabilirsiniz. Kartınız yurt dışı alışverişleri için kapalı durumda ise banka şubelerine başvurabilirsiniz. Bazı bankalarda, internet şubeleri üzerinden de kredi kartlarını yurt dışı alışverişlerine açtırma imkanı veriyor.

Herkes Kredi Kartı Alabilir mi?

Günümüz koşulları içerisinde baktığımız zaman bankaların kredi kartı kullanımlarına yoğun şekilde teşvik verdiği görünüyor. Gelir bordrosu olmamasına rağmen öğrenciler için özel olarak hazırlanan kredi kartları bile mevcuttur. Elbette gelir belgesi olmayan ve sahip olduğu geliri düşük olan kişilerin alacağı kredi kartlarının limitleri de düşük olacaktır. Yüksek limitlerde bir kredi kartı satın almak isteyen kişilerin öncelikle bankalar gelir beyanı yapması gerekecektir. Şayet bankalar tarafından kara listeye alınmadıysanız ve hakkınızda kredi kartı kullanımından dolayı bir yasal takip başlatılmadıysa, her banka üzerinden kredi kartı başvurularını yapabilirsiniz. Kart başvuruları genel olarak 1-2 gün içinde sonuçlandırılacaktır.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.