ALTIN 777,39
DOLAR 13,5356
EURO 15,2585
BIST 1.981

Kripto Para Birimleri Nelerdir?

29.04.2018
502
A+
A-

Kripto para birimleri, anonim ve güvenli işlem yapmak için tasarlanan dijital varlıklardır. İnternet ağı üzerinden işlem yapabilen bu para birimleri, kriptografiyi kullanır. Bu şekilde karmaşık bir yapıya bürünen kripto para birimleri, alım-satım ya da transfer yapılırken herhangi bir kimlik bilgisine ihtiyaç duymaz.

Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Dijital piyasaya çıkan ilk para birimi Bitcoin’dir. Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında tasarlanan Bitcoin, bu durumundan dolayı kripto para birimlerinin ‘babası’ olarak adlandırılır. 2009 yılında hayatımıza giren kripto para birimleri, geçen sene büyük bir yükseliş yaşadı. Hemen hemen tüm kripto paralar, yatırımcılarına ciddi kazançlar sağladı ve böylece popülerliği zirveyi gördü.

Şu an kripto para piyasasında 1565 adet dijital para birimi bulunuyor. Fakat piyasaya girdiği günden beri zirvede Bitcoin bulunuyor. 2017 yılında yaşadığı büyük yükselişlerle birlikte yaklaşık 20 bin dolara yükselen Bitcoin, an itibari ile 9 bin dolar civarında bir değere sahiptir. Bitcoin hakkında daha detaylı bilgi almak için bitcoin nedir makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri Nasıl Çalışır?

Kripto para birimlerinin büyük bir kısmı merkezsiz yapıya sahipken, bazıları ise şirketler ya da vakıflar tarafından yönetiliyor. Her ne kadar büyük bir çoğunluk merkezsiz para birimlerine ilgi gösteriyorsa da bazı büyük şirketler ise karşılarında muhatap bulmak istiyor.

Kripto para birimlerini üretebilmek için mining (madencilik) ismi verilen özel bir yöntem bulunuyor. Özel donanımlar sayesinde dijital ortamda üretimi yapılan kripto paralar, sanal cüzdanlarda saklanır. Daha sonra ise bu cüzdanların yardımı ile ister yatırım amaçlı biriktirebilir isterseniz de nakde çevirebilirsiniz.

Dijital para birimleri, reel paralar ile karşılaştırıldığında çok büyük avantajlara sahip olduğu görülüyor. Merkezsiz bir yapıya sahip olması, işlem ücretlerinin olmaması ya da çok cüzi olması, gizlilik, daha güvenli ve daha hızlı olması gibi sayısız özelliklere sahiptir. 2017 yılında şahit olunduğu gibi gece yapılan yatırımın, sabah çok büyük paralara dönüşmesi de en çok tercih edilme sebeplerinden biri.

Kripto para birimlerinin, gizlilik özelliğinden dolayı çeşitli suç örgütleri para transferlerini ya da yatırımları bu platformlarda yapmaktadır. Bu sebepten dolayı birçok ülke, kripto para birimlerinin düzenlenmesi ve denetlenmesini istiyor.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.