ALTIN 779,41
DOLAR 13,5513
EURO 15,1222
BIST 1.983,18

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır

22.12.2018
1.103
A+
A-

Kredi kartları bazı durumlarda kullanan kişiye gerçekten büyük kolaylık sağlıyor. Peki, kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl açılır?

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır

Kredi kartlarının; doğru zamanda, doğru şekilde ve amacına uygun olarak kullanıldığında hayatımızı kolaylaştırdığı tartışmasız bir gerçek olmaktadır.

Kredi kartıları, internet üzerinden alışveriş sırasında veya taksitli olarak yapılan alışverişlerde birçok avantaj sağlıyor. Fakat bütün bu avantajların yanında, dikkatli kullanılmadığı sürece, deyim yerindeyse tam bir patlamaya hazır bombaya dönüşebiliyor. Bunun en büyük ve en önemli göstergesi kart borçları. Kredi kartı borcu belirli bir süre ödenmediği takdirde; kart kullanıma kapatılır ve yüklü miktarda faiz işlemeye başlar. Bu da borcun katlanarak çoğalması anlamına gelir.

Kredi Kartının Kullanıma Kapatılma Nedenleri Nelerdir?

Kullanılan kredi kartı; iki nedenden dolayı kullanıma kapatılır. Birincisi kayıp ya da çalıntı durumunda, bankanız güvenliğiniz açısından kartı kullanıma kapatır. İkincisi de kart borcunun belirli bir süre ödenmemesi durumunda yine kullanılan kredi kartı banka tarafından kullanıma kapatılır.

Kayıp çalıntı durumunda kartın kullanıma kapatılması aslında olumlu bir şeydir ve kullanıcının faydasına olan bir uygulamadır. Çünkü tanımadığınız birisinin eline geçip, yüklü miktarda alışveriş yapıp, karttan harcama yapılması, kartın asıl sahibine milyarlarca lira borç çıkması demektir. Kullanıcının kendi borcundan dolayı kullanıma kapatılması ise biraz olumsuz bir durumdur. Çünkü bankaya olan borçlar, her zaman için kişiyi bankaların gözünde olumsuz bir izlenim yaratır.

Kayıp/Çalıntı Durumunda Kullanıma Kapatılan Kart Nasıl Açılır?

Kayıp veya çalıntı durumunda; kullanıcının kartı en kısa sürede kullanıma kapatılır. Bu banka tarafından alınan bir güvenlik önlemidir. Böyle bir durumda kullanıma kapatılan kartı açtırmanın iki yolu var. Birincisi bankanın müşteri hizmetlerin arayarak kartın tekrar kullanıma açtırılması mümkün. İkinci seçenek ise bizzat banka şubesine giderek, gerekli işlemleri yaptıktan sonra kartın kullanıma açtırılması.

Borç Nedeniyle Kullanıma Kapatılan Kart Nasıl Açılır?

Kayıp veya çalıntı durumundan değil, sadece borç nedeniyle kullanıma kapatılan kredi kartını açtırmak için de yine benzer yöntemlerin izlenmesi gerekiyor. Müşterisi olduğunuz bankanın herhangi bir ATM’sine gidip, minimum borç tutarını veya mümkünse borcun tamamını ödemeniz durumunda kartınız da kısa sürede kullanıma açılır. Ayrıca banka hesabından havale veya EFT yaparak da borcunuzu ödeyip, kartı kullanıma açtırmak mümkün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.