ALTIN 485,73
DOLAR 8,5649
EURO 10,1000
BIST 1.423

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

19.01.2019
478
A+
A-

Müşterilerin kredi puanlarına göre, maaşın 20 katına kadar çıkabilen kredi üst limitleri; maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim sorusuna cevap arayan banka müşterilerine, kredi başvuru aşamasında net bir rakam alabilme kolaylığı sağlıyor.

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bankaların kredi kullandırma politikalarına ekledikleri düzenli gelir şartı; banka müşterilerinin, kredi üst limitlerinin belirlenmesine yardımcı oluyor.

Banka Kredilerinde Düzenli Gelirin Kredi Üst Limitine Etkisi

Her bankada farklı tutarlar ile sınırlandırılan müşteri kredi üst limiti; kredi başvurusunda bulunan banka müşterilerine, maaşlarının en az 10 katı (bankaların kredi kullandırma genel şartlarına ve kredinin türüne göre farklılık gösterebiliyor) oranında kredi kullanma hakkı veriyor. Düzenli gelir şartına ek olarak, zorunlu ihtiyaçlar (barınma, fatura, mutfak masrafı gibi) ve toplam borç miktarına göre de değişiklik gösterebilen kredi üst limitlerinde; banka müşterilerinin kredi kullanmak istedikleri bankalar ile görüşmeleri, alabilecekleri net tutarın müşteri bazında belirlenmesini sağlıyor.

Banka Kredilerinde Aylık Taksit Tutarının Kredi Üst Limitine Etkisi

Banka kredilerinde, belirleyici unsur olarak kabul edilen düzenli gelir; banka müşterilerinin aylık kredi taksiti tutarlarına göre, kredi üst limitlerinin değişmesine neden olabiliyor. Maaşın belirli bir kısmının, zorunlu ihtiyaçlar için ayrıldığı kredi taksiti hesaplamasında; müşterilerinin aylık ödeme tutarlarının, düzenli gelirlerinin %70’ini aşmaması gerekiyor. Bankalara göre, %50-%70 arasında değişiklik gösteren aylık ödeme tutarlarında; düzenli gelirleri düşük olan banka müşterileri, bu sınırlamadan ötürü yüksek tutarlı kredi kullanımında sorun yaşayabiliyor.

Banka Kredilerinde Mevcut Borçların Kredi Üst Limitine Etkisi

Sadece düzenli gelirleri üzerinden kredi başvurusunda bulunan banka müşterileri; kredi puanları kredi kullanmaya elverişli olsa dahi, kredi onaylanma aşamasında düşük limitler ile karşılaşabiliyor. Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir sorunun cevabını bir önceki makalemizde açıklamştık. Bankaların operasyon birimleri tarafından gerçekleştirilen mevcut borç araştırmasında; müşterilerin aynı maaş üzerinden birden fazla kredi çektikleri tespit edildiği takdirde, alabilecekleri kredi üst limitleri belirli bir seviyenin üzerine çıkamıyor. İlk kez kredi kullanacak müşteriler ve bankalar nezdinde borçlu olmayan müşteriler için, kredi üst limitini etkilemeyen mevcut borçlar; aksi durumda ise, düzenli gelirin bankalar tarafından riskli olarak değerlendirilmesine neden olabiliyor.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.