ALTIN 485,73
DOLAR 8,5649
EURO 10,1000
BIST 1.423

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

15.12.2018
592
A+
A-

Kredi ve kredi kartı türüne göre belli miktar kredi puanı isteniyor. Merkez bankası kredi notu sorgulama birkaç yol ile gerçekleştirilebiliyor.

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalardan kredi ya da kredi kartı kullanmak için yapılan başvurularda ilk aranan şart kredi puanıdır. Bu nedenle kredi puanı büyük önem taşıyor.

Merkez Bankası Kredi Notu Nedir?

Türkiye’de bankalar kredi ve kredi kartı başvurularında müşterilerinin kredi puanına bakıyor. Bu puan kişinin bankalar ilişkilerini içeren bir sistem tarafından oluşuyor. Bu işi Merkez Bankası bünyesinde Kredi Kayıt Bürosu takip ediyor. Eğer bir kişi bankalardan aldığı kredi veya kredi kartının taksitlerinde ödeme sorunu yaşadıysa daha da kötüsü icraya düştüyse bu sisteme giriliyor. Bu durumda hiçbir banka böyle bir kişiye kredi ürünlerini kullandırmıyor. Sadece kötü değil bankalarla hiçbir kredi ilişkisi bulunmayan kişilerde sıfır puan ile değerlendiriliyor. Bunun çözümü nakit blokeli bir kredi kartı alıp alışverişleri bunun üzerinden yaparak ödemeleri düzenli bir şekilde yaparak kredi puanını yükseltmekten geçiyor.

Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bankalar tarafından başvuru esnasında bakılan kredi puanı müşteriler tarafından da iki farklı yol ile öğrenilebilir. Bunun birinci yolu Findeks aracılığı ile öğrenmek. Findeks’in sitesinde yer alan gerekli işlemleri telefon aracılığı ile yaparak belli bir ücret karşılığında T.C kimlik numarası ile kredi puanı öğrenme imkanı bulunuyor. Bunun haricinde ücretsiz bir yol ile kredi puanı öğrenmek için ise bankalar ziyaret edilebilir. Müşterisi olunan bankaya giderek temsilciden kredi notu öğrenilebilir. Böylelikle temin etmek istediğiniz banka kredisi için yeterliliğinizin olup olmadığını öğrenme imkanı oluyor. Reddedilme durumu da kişinin alt sıralara düşmesine neden olabileceği için başvuru yapmayıp kredi puanını yükseltmek daha doğru oluyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Maaş hesabının olduğu bankadan düşük limitli ya da nakit blokeli bir kredi kartı temin ederek tüm harcamaları bunun üzerinden yapıp düzenli bir ödeme planı çizen kişiler kısa sürede kredi notunun yükseldiğini görebiliyor. Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim isimli makalemiz ilginizi çekebilir. En önemli ayrıntı ise fatura kesim tarihinden sonra ödemelerin düzenli olarak aynı tarihte yapılmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.