ALTIN 779,41
DOLAR 13,5513
EURO 15,1222
BIST 1.983,18

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl İptal Edilir?

30.11.2018
4.013
A+
A-

Belli kitleler tarafından da otomatik ödeme talimatı nasıl iptal edilir diye merak edilir. Kişi otomatik ödeme talimatı verdiği gibi kolayca da iptal etme özelliğine sahip olmaktadır.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl İptal Edilir?

Otomatik ödeme talimatı, kişilerin fatura ödeme kolaylığını sağlamak amacıyla gelişen bir teknoloji olmuştur. Birçok yoğun iş temposunda olan kişiler için bu ödeme seçeneği büyük kolaylık sağlar.

Otomatik Ödeme Hakkında

Otomatik ödeme kişilerin elektrik, su, internet ya da telefon gibi faturalarının kişinin çalıştığı banka tarafından her ay ödenmesi işlemi olmaktadır. Bu işlem kişilere hem zaman kazandırır hem de sıra bekleme sorunundan kurtarır. Kişinin hesabı olmasına gerek yoktur. Bankaya ait kredi kartı olması da bu işlem için yeterli olmaktadır. Hemen hemen her banka otomatik ödeme talimatını kabul eder veya talimat verme isteğinizi size sorar. Bu işlem kişinin bilgisi dahilinde gerçekleşir.

Otomatik Ödeme İptali

Bu talimatı yani bankanın her ay size ait faturayı ödemesi ve kart limitinizden düşmesi işlemini iptal etmek için, otomatik ödeme talimatında bulunduğu gibi kişi iptal talebinde de bulunmalıdır. Kredi kartı limit arttırımı için bir önceki makalemizi inceleyebilirsiniz. En kısa yollardan birisi çalışılan bankanın müşteri hizmetleri numarasının aranması olur. Banka yetkilisinden otomatik ödemenin iptal edilmesi istenir. Yetkili kişinin tüm gerekli bilgilerini aldıktan sonra otomatik ödeme işlemini iptal eder. İptal talebi onaylandıktan sonra ki süreçte fatura banka tarafından ödenmeyecektir. Kişinin faturayı ödemesi için fatura ödeme merkezlerine girmesi gerekir.

İnternet Bankacılığı İle Kolay Fatura Ödeme

Otomatik ödeme talimatını kullanmayan kişiler faturayı yine banka aracılığıyla ödeme imkanına sahip olurlar. Özelikle internet bankacılığı kullanan kişiler bu ödeme işlemini hiç bir yere gitmeden kolayca yapabilirler. Bankanın uygulamasının menü seçenekleri içinde yer alan fatura ödeme sekmesi ile hızlıca fatura ödenir. İşlemi yaparken kişi isterse hesabından isterse kredi kartından ödeme yapabilir. İşlem için bazı bankalar küçük limitte işlem ücreti alırken, bazı bankalar işlem ücreti almazlar. Ödeme yapıldıktan sonra kişinin dekont görüntülemesi ve kaydetmesi de mümkün olmaktadır. Bu yöntem ile internet ya da telefon dışında farklı fatura ödeme seçenekleri de yer almaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hamza dedi ki:

    Yılbaşında erken rezervasyon ile tatil almıştım 1 ay önce iptal ettim ama hala kesinti yapılıyor ve odedigim taksitler tarafıma iade edilmedi..Firma sürekli oyalıyor..Bu kesintiyi kredi kartından nasıl durdurabilir in..