ALTIN 412,55
DOLAR 7,4294
EURO 8,9820
BIST 1.471

Sicili Bozuk Olana Kredi

07.05.2018
481
A+
A-

Çoğu insan bankalardan borç almıştır. Kimi bireyler bankaya olan borçlarını ödese de borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Borcunu zamanında ödeyemeyenler bir süre sonra bankaların kara listesine girer ve yeniden kredi, kredi kartı alabilmesi imkansız hale gelir. Peki, kara listede olanlara kredi verilir mi? Sicili bozuk olana kredi sağlayan bankalar nelerdir?

Sicili Bozuk Olana Kredi

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Bankalardan borç alan bireylerin bazıları bu borcu zamanında ödeyemez ve akabinde bankaların kara listelerinde yer alır. Kişilerin borçlarını ödeyememeleri durumunda olay mahkemeye ibraz eder ve birey icralık olur. İcralık olan bu insanlar Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası tarafından oluşturulan kara listeye girer. Bankaların kara listelerine giren bu insanların ileride paraya sıkışmaları durumunda kredi çekebilmeleri neredeyse imkansızdır. Kara listeden çıkmak süre dolmadan zor olsa da olanaksız değildir.

Öncelikle bu listede kalma süresi 5 yıldır. Bu sürenin sonunda kişi kara listeden çıkar ve bankalardan kredi çekebilmesi mümkün hale gelir. Lakin kara listeden çıkan insanların yeniden kredi çekmesi durumunda bu borçlarını düzenli ödemesi gerekir. Yoksa yeniden kara listeye girmeleri durumunda bankaların kredi vermesi olanaksız hale gelmektedir.

Bankaların Kara Listesinde Olanlara Kredi Sağlayan Bankalar

Geçmiş yıllarda sicil affı çıkmıştır. Sicili bozuk olana kredi verilmesi gibi bir imkan sağlayan bu sicil affı bankaların kara listelerinde yer alan insanları oldukça memnun etmiştir. Çeşitli sebeplerden kredi çeken ya da kredi kartı vb. banka borçlarını ödeyemeyip bankaların kara listesine girenler bu sayede küçük bir ihtimal de olsa kredi çekebilme fırsatı yakalamışlardır. Bu durumdaki insanlara kredi sağlayan bankalardan bazıları şunlardır:

– Yapı Kredi

– Denizbank

– ING Bank

– Akbank

– Finansbank

– Türkiye Ekonomi Bankası

– ICBC Türkiye

– Garanti Bankası

Eğer siz de zor durumdaysanız bu bankalara başvurabilirsiniz.

Bankaların Kredi Vermeme Sebepleri

– Kişinin herhangi bir geliri olmaması ya da gelirini kanıtlayamaması

– Kişinin Sosyal Sigorta Kurumu üyeliğinin olmaması

– Kredi Notunun epey düşük olması

– Kişinin yaşça çok büyük olması

– Kişinin bankalara mevcut borçlarının olması, kredi kartı ödemelerinin düzensiz olması

Bankanın Kredi Vermemesi Durumunda Nereden Para Bulabilirim?

Bankaların kredi vermemesi durumunda bankaya kefil gösterilerek kredi çekilebilir. Bankalar bu sayede sicili bozuk olana kredi verme ihtimali bir hayli yüksektir. Lakin bankaların kefillerde aradığı bazı şartlar vardır. Bununla birlikte kredi notum düşük kredi alabilir miyim sorusu ile karşı karşıya kalınabilir. Bu şartlar şunlardır:

– Kefil, belirli bir meslek grubu odasında aktif olarak kayıtlı esnaf olmalı.

– Kefilin BAĞ-KUR üyeliği olması.

– Halihazırda herhangi bir bankada çalışan işçi ya da memur olması

– Kamu kurumlarında memur olması

Eğer kefil gösterilecek kişi bu şartlardan birini sağlıyorsa bankanın kredi verme ihtimali bir hayli yüksektir. Tabi kefilin bu özellikleri sağlaması haricinde herhangi bir bankaya borcunun bulunmaması, kredi notunun yüksek olması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.