ALTIN 421,77
DOLAR 7,7620
EURO 9,2192
BIST 1.530

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

24.05.2018
340
A+
A-

Araba sahibi olmak lüks olarak gözükse de, aslında hayatımızın her alanında ihtiyacımız olan bir şeydir. Araç sahibi olmak istiyorsanız ve bunun için yeterli birikiminiz yoksa bankaların taşıt kredisi faiz oranları hakkında araştırma yaparak taşıt kredisi kullanarak araba sahibi olabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Geçmişte bankalar sadece 0 km araç satın alacak müşterilerine kredi kullandırıyordu. Ancak, artık ikinci el taşıt alımında da kredi kullanılabiliyor. Taşıt kredisi en fazla 48 ay vade ile alınabiliyor.

Taşıt kredisi kullanırken bilinmesi gereken önemli hususlardan birisi kullanılacak kredi tutarının, değeri 100.000 Türk lirası altında olan araçlar için proforma fatura değerinin en fazla %70’i, değeri 100.000 Türk lirası üzerinde olan araçlar için ise 100.000 Türk lirasına kadar olan kısım için %70, 100.000 Türk lirasını aşan kısmı için ise %50 oranında olmasıdır. İkinci el taşıt alımlarında ise taşıtın değeri araç kasko değerine göre belirlenir. İkinci el taşıt kredisi kullanımında bankalar satın alınacak otomobilin yaşı ile ilgili herhangi bir kural koymazken 8’den fazla olmamasına dikkat ederler. Bankalar taşıt kredisi başvurusu için başvuru formu, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport fotokopisi, gelir belgesi, sıfır araç ise proforma fatura değeri belgesi talep ediyor.

Taşıt kredisi faiz oranları ise bankaya, kredi türüne (0 km ya da ikinci el taşıt kredisi), kredi tutarına ve taksit sayısına göre değişiklik gösteriyor. Bankaların 48 ay vadeli taşıt kredi kullanımına ilişkin faiz oranları aylık 1,25 ile 1,80 aralığındadır. En avantajlı taşıt kredisi faiz oranları sunan bankalar ise aşağıdaki gibidir.

Ziraat Katılım Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranı

Taşıt kredisi kullanarak araç sahibi olmak isteyen müşteriler için piyasadaki en avantajlı faiz oranı aylık 1,25 ile Ziraat Katılım Bankası’ndadır. Taşıt kredisi faiz oranları arasında en ekonomik teklife sahip banka, kredi tahsis ücreti olarak 200 Türk lirası talep ediyor. İkinci el taşıt kredisi alımında ise faiz oranında çok büyük bir değişiklik olmamakla birlikte taşıtın yaşına göre faiz oranında kısmi bir artış oluyor. Kredi kullanmak isteyen müşteri ayrıca hayat sigortası yaptırmakla yükümlü.

Vakıfbank Taşıt Kredisi Faiz Oranı

Vakıfbank taşıt kredisi faiz oranları arasında en avantajlı ikinci banka olarak göze çarpıyor. Aylık faiz oranını 1,26 olarak belirleyen Vakıfbank’ta kredi tahsis ücreti ise 200 Türk lirasıdır. İkinci el taşıt kredisi faiz oranları ise aracın yaşına göre değişim gösterebiliyor. Ayrıca banka hayat sigortası yapılmasını zorunlu tutuyor.

Halkbank Taşıt Kredisi Faiz Oranı

Bir diğer kamu bankası olan Halkbank otomobil edinmek isteyen müşterilerine aylık 1,30 faiz oranı ile kredi imkanı sağlıyor. Kredi tahsis ücreti olarak 200 Türk lirası talep eden bankanın sıfır ya da ikinci el taşıt alımında faiz oranında değişim söz konusu değildir. Halkbank taşıt kredisi kullanmak isteyen müşteriden hayat sigortası yaptırmasını talep ediyor.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranı

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası taşıt alımlarında aylık 1,35 faiz oranı ile kredi sunuyor. Diğer kamu bankaları gibi kredi tahsis ücreti olarak 200 Türk lirası talep eden Ziraat Bankası diğer bankalardan farklı olarak hayat sigortası yapılmasını şart koşmuyor.

Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Faiz Oranı

Kuveyt Türk aylık 1,38 faiz oranı ile taşıt kredisi faiz oranları arasında cazip fiyata sahip bir diğer banka. 200 Türk lirası kredi tahsis ücreti ile kredi kullandırımı gerçekleştiren banka hayat sigortası yaptırılmasını zorunlu tutmuyor.

Turkish Bank Taşıt Kredisi Faiz Oranı

Turkish Bank aylık 1,39 faiz oranı ile taşıt kredisi kullandırıyor. Taşıt kredisi ürünü için hayat sigortasını zorunlu tutmayan bankanın kredi tahsis ücreti 200 Türk lirasıdır.

Fibabanka Taşıt Kredisi Faiz Oranı

Taşıt kredisi faiz oranları arasında aylık 1,39 faiz oranı ile avantajlı konumda olan Fibabanka’nın kredi tahsis ücreti olarak 200 Türk lirası talep ederken, herhangi bir sigorta yapılması şartı bulunmuyor.

ICBC (Çin Endüstri ve Ticaret Bankası) Taşıt Kredisi Faiz Oranlı

Türkiye piyasasında yeni boy gösteren ICBC aylık 1,42 faiz oranı ile araba almanıza imkan sağlıyor. Banka müşterilerinden kredi tahsis ücreti talep etmiyor ancak, ferdi sigorta yaptırılmasını zorunlu tutuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.