ALTIN 485,73
DOLAR 8,5649
EURO 10,1000
BIST 1.423

Yurtdışından Para Transferi Nasıl Yapılır?

17.11.2018
758
A+
A-

Uluslararası para transferine ihtiyaç duyan kişilerin en çok sorduğu sorulardan biride yurtdışından para transferi nasıl yapılır sorusudur. Yurt dışından para transferi yapmak için ise…

Yurtdışından Para Transferi Nasıl Yapılır?

Para transferleri, insan ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli rolü oynamaktadır. Bu amaçla banka veya PTT şubelerinin her yerde bulunmasına karşın uygun gönderim işlemlerinin bu kurumlarca tanımlanmış olması gerekir.

Yurt Dışından Para Transferi Hizmeti

Yurt dışında bulunan ülkeler arasından birbirine para göndermek isteyen kişiler banka şubeleri aracılığı ile bu transfer işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ancak bu kurumlar her para birimi üzerinden gönderimi desteklememekle beraber tüm ülkelere de para gönderimi yapmamaktadır. Bu amaçla Dünya’nın her bölgesinde aktif olarak hizmet veren bir ortak platform oluşturulmuştur. Bu platformun adı Western Union’dur. Bu sistem tüm ülkelerde geçerlidir. Sistemin kendisine ait bir platformu bulunmamaktadır. Banka şubeleri, postane şubeleri, döviz büroları veya bu gibi kurumlar Western Union sistemini kurumlarına tanımlayarak bu sistem ile para gönderimi ve çekimi yapılır.

Para Transfer İşlem Süreci

Western Union sistemi ile para transfer etmek isteyen kişiler bu sistemi destekleyen bir kuruma başvurarak para gönderim talebinde bulunur. Bu talep için para gönderim formu bulunur. Para gönderimi ülke veya şehir şubelerine yapılmaz. Transfer işlemleri kişilerin adına veya kurum adlarına yapılmaktadır. Talep formuna paranın gönderileceği kişinin bilgileri ve ilgili para birimi yazılır. Kullanıcılar tüm dünya para birimleri ile gönderim yapabilmektedir. Talep formunun gişe görevlisine teslim edilmesi ile işlem tamamlanır. Transfer işlemi tamamlandıktan sonra eş zamanlı olarak karşı tarafın hesabına tanımlanır. Parayı çekecek olan kişi Dünya’nın her yerinden Western Union sistemini destekleyen tüm kurumlara başvurarak paralarını çekebilirler.

Transfer İşlem Ücreti

Western Union sistemi ile para transferinde bulunacak kişiler her tutarda para gönderimi yapabilmektedir. İşlem için tüm dünyada eş fiyat tarifesi uygulanır. Bu fiyatlar, Dolar ve Euro olarak 10, Türk Lirası olarak 30 liradır. Diğer para birimleri de dolar birimine karşı olan kendi para birimlerinde olmaktadır. Bu ücretler gönderim miktarına göre değişmekle beraber işlem sırasında nakit olarak ödenmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.