ALTIN 485,73
DOLAR 8,5649
EURO 10,1000
BIST 1.423

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler

11.11.2018
582
A+
A-

Devlet bankası olan Ziraat Bankası içerisinde çiftçiler kredi bulabiliyorlar. Peki, Ziraat Bankası çiftçi kredisi için gerekli belgeler nelerdir?

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Tarım toprakları bakımından oldukça yüksek verimli topraklara sahip olan ülkemizde son zamanlarda eskiye göre oldukça fazla tarım desteği bulunuyor. Çiftçileri destekleyerek önünü açma yolunda devlet ile birlikte bankalar da bu işe girmiş bulunuyor.

Belge İsteme Nedenleri

Her kredi çekiminde olduğu gibi çiftçileri destekleme amaçlı çıkan çiftçi kredisinde de bir takım belgeler gerekli oluyor. Bu belgeleri hazırlamadan bankaya gitmemek vakit kaybetmemek açısından oldukça önemli oluyor. Başvuru belgelerini hazırlarken kişilerin gerçek kişi ve tüzel kişi olmaları belgelerin değişikliği açısından önemli oluyor.

Gerçek Kişilerin Götürmesi Gereken Belgeler

Gerçek kişilerin getirmesi gereken belgeler nüfus cüzdanı başta olmak üzere çiftçi belgesi ya da ÇKS belgesi, tarımsal işletmeyi tevsik edici yani doğrulayıcı, tapu gibi, belgeler. Alınacak olan krediye karşılık olarak gösterilecek teminatlar ile ilgili belgeler. Bilanço olan işletmelerin son üç yıla ait bilançoları isteniyor. Bunlar olmadan gerçek kişilerin çiftçi kredisine başvurması mümkün olmuyor.

Tüzel Kişilerin Götürmesi Gereken Belgeler

Şubeye giderek çiftçiler bu belgelerle direkt olarak başvuru yapıyor ve daha sonrasında sonucu bekliyor. Tüzel kişiler için gereken belgeler gerçek kişilere göre çok daha fazla oluyor. Ziraat bankasından çiftçiler tüzel kişi olarak kredi alacakları zaman öncelikle Çiftçi belgesi ya da ÇKS belgesi bulunduruyorlar. Daha sonra tüzel kişilik ana sözleşmesi ve yayımlanmış olduğu Ticaret Sicil Gazetesi gerekiyor. Daha sonra tüzel kişilerin oda kayıt belgesi ve vergi levhası belgeli olarak bulunması gerekiyor.

Tüzel kişiler içerisinde temsil yetkisi olan kişilerin, temsil yetkilerini doğrulayan noter onaylı imza belgeleri de kesinlikle bulunması gereken belgeler arasında yer alıyor. Eğer yeni kurulmuş olan bir tüzel kişilik söz konusu ise son yıla ait, eski tüzel kişiler için ise son üç yıla ait bir bilanço ve gelir tablosu isteniyor. Belgeler arasında gerçek kişilerden istenen tarımsal işletmesini tevsik eden belgeler ve kredi alımına karşılık gösterilecek olan teminat da bulunuyor. Bu belgelerle gidenler Ziraat Bankası çiftçi kredisine rahatlıkla başvurabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.