ALTIN 554,31
DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
BIST 1.480

Ziraat Bankası Döviz Hesabı İşletim Ücreti

22.09.2018
3.712
A+
A-

Ziraat Bankası döviz hesabı işletim ücreti ise üç ayda bir olmak kaydıyla 7,5 USD veya paranın çekilmesi gereken ilgili hesaptan karşılığı olan miktar olarak çekiliyor.

Ziraat Bankası Döviz Hesabı İşletim Ücreti

Ziraat Bankası, müşterilerine döviz hesabı imkanı sunuyor. Kur farkları gözetilerek internet, mobil, telefon bankacılığı ve şubelerden döviz alımı yapılabiliyor.

Ziraat Bankası Döviz Hesabı

Yatırım amaçlı veya paralarını güvenli bir şekilde hesaplarında tutmak isteyen müşteriler için Ziraat Bankası döviz hesabı açma imkanı veriyor. Bu hesap internet, telefon ve mobil bankacılık ile açılabileceği gibi şubeler üzerinden de açılabiliyor. Elektronik bankacılıkta TL hesabından döviz alınabiliyor. Şubelerden ise elden döviz yatırma veya TL yatırıp dövize çevirme imkanı bulunuyor. Döviz satışı durumunda ise karşılığı olan miktarın vadesiz TL hesabına yatırılması mümkün oluyor. Bu işlemlerin tamamı sorunsuz bir şekilde Ziraat Bankası tarafından verilen imkanlarla gerçekleştirilebiliyor.

Ziraat Bankası Hesap İşletim Ücreti Neden Alınıyor?

Bankalar müşterilerinin paralarını koruduğu için bunun karşılığı olarak müşteri sözleşmesinde yer alan hesap işletim ücretini talep edebiliyor. Sözleşme imzalamadan önce bu bilgi müşteri temsilcisi tarafından kişiye bildiriliyor. Bu maddenin yumuşatılması veya uygulanmaması ilgili müşteri temsilcisinin ya da şube müdürünün inisiyatifinde de bulunabiliyor.

Hesap işletim ücreti ödemek istemeyen kişiler bu durumu müşteri temsilcisine ya da şube müdürüne bildirebilirler. Lakin Ziraat Bankası 350 USD altında döviz mevduatı bulunan her müşterisinden hesap işletim ücreti tahsil ediyor.

Ziraat Bankası Hesap İşletim Ücreti Ne Kadar Ve Kaç Kez Alınıyor?

Ziraat Bankasında 350 USD altında döviz hesabı bulunan müşterilerden yılda dört kez 7,5 USD hesap işletim ücreti tahsil ediliyor. Eğer döviz mevduatı hesabında 350 USD üzerinde bir miktar bulunuyorsa bu durumda hesap işletim ücreti bankanın kriteri gereği alınmıyor. Bu madde müşteri sözleşmesinde de yer alıyor. Bu nedenle hesap işletim ücreti ödemek istemeyenler döviz mevduatı bulunan hesaplarında aktif olarak en az 350 USD bulundurmalıdır. Bu rakamın altında bulunan hesaplardan mart, haziran, eylül ve aralık aylarında otomatik olarak hesap işletim ücreti kesilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.